ادامه سریال تعیین نرخ خرید تضمینی گندم/ قیمت گندم بالاخره مشخص می‌شود؟

دولت خرید امسال گندم را با گذشت شش ماه از سال با کشاورزان کامل تسویه نکرده و در مورد نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی جدید هم تصمیمی نگرفته است. وعده‌ها هر هفته ادامه دارد. در چنین شرایطی برخی گندمکاران بر کاهش کشت این محصول تاکید می‌کنند.

ادامه سریال تعیین نرخ خرید تضمینی گندم/ قیمت گندم بالاخره مشخص می‌شود؟
کد خبر: 630113
|
۱۴۰۲/۰۶/۰۹ ۲۰:۳۰:۰۰

قیمت گندم همچنان بلاتکلیف است و بحث‌ها در مورد نرخ خرید تضمینی گندم همچنان ادامه دارد. دولت خرید تضمینی از کشاورزان را به صورت علی‌الحساب پرداخت کرده است و هر روز برای پرداخت مابقی آن وعده می‌دهد. گمانه‌زنی‌ها در مورد قیمت گندم در سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ هم آغاز شده است و هر هفته به هفته بعد موکول می‌شود.

 

به گزارش تجارت‌نیوز، قاسم پیشه‌ور، رئیس اتاق اصناف کشاورزی، روز گذشته گفت: «مقرر شد بعد از برگزاری یک جلسه کارشناسی دیگر قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده مشخص شود و به احتمال زیاد قیمت نهایی گندم هفته آینده تعیین خواهد شد.»

به گفته او، نگاه‌ها در مورد قیمت متفاوت است و برای همین بحث‌ها در این زمینه در جلسه‌ای که دوشنبه هفته جاری برگزار شد به نتیجه نرسید. این مقام صنفی افزود: «قرار شد مجددا جلسه کارشناسی برگزار و قیمت پایه سال ۱۴۰۲ مشخص شود و بعد از آن برای قیمت گندم در سال ۱۴۰۳ تصمیم‌گیری شود.»

پیشنهاد اتاق اصناف برای قیمت گندم چقدر است؟

آن‌گونه که ایسنا گزارش داده است، پیشه‌ور پیشنهاد اتاق اصناف برای قیمت گندم را بر اساس هزینه‌های تولید و سود کشاورزان، کیلویی ۲۳ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام اما تاکید کرد: «این رقم یک قیمت پیشنهادی است و هنور در شورا تایید نشده است.»

رئیس اتاق اصناف کشاورزی وعده داد که به احتمال زیاد تا هفته آینده قیمت خرید تضمینی گندم مشخص می‌شود.

در میان وعده‌های هر روزه، تسویه دیرهنگام و تعلل در تعیین قیمت خرید تضمینی گندم، برخی کشاورزان را خسته کرده است. آنها از شرایط گلایه دارند و می‌گویند سطح زیر کشت گندم را در سال زراعی جدید کاهش می‌دهند.

چرا پول گندم تسویه نمی‌شود؟

گروهی از گندمکاران از تسویه دیرهنگام خرید تضمینی گلایه دارند.

«مردم همه گرفتاری دارن چرا پول مردم رو نمی‌دین قسط داریم قرض داریم شماها معنی این جملات رو نمی‌دونید چون هیچ وقت بی پولی نکشیدیم تا درد مردم رو بدونید.»

«۵ماه پول گندم ما رو ندادین, این ۵ماه آیا سود دیرکرد نداره؟ اگه بانک کشاورزی ۱روز از قسط وامش بگذره حساب ضامن ها رو نمی بنده؟ و سود چند برابری دیرکرد نمیگیره.»

«قرار بود پایان مرداد تسویه کنین. حالا شاید پایان شهریور. پایان شهریور هم پول مردم نمی‌دین. از اینورم فطریه اعلام میکنین گندم کیلو ۲۰ تومان. از اینور قیمت از کشاورز ۱۱ و ۵۰۰ میگیرین. خدا ازتئن نگذره.»

«پس پول ما را کی میدین دو ماه پیش تحویل دادیم چند روز پیش مقداری شو ریختن به حساب اون هم با کیلویی ۱۱هزارو ۲۷۲تومان. بعد الکی میان میگن کیلویی ۱۱هزارو ۵۰۰ ریختن من ۷ تا فاکتور تحویل به دولت دارم با ۷ تا واریزی که برام زدن مبلغ همه را با وزن فاکتور ها حساب کردم در مجموع هر کیلو ۱۱ هزار و ۲۷۲ تومان بابت هرکیلو پرداخت کردن.»

کشاورزان: گندم نمی‌کاریم

بعضی کشاورزان هم می‌گویند در این شرایط کشت گندم را کاهش می‌دهیم.

«م صاحب 300 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان ازنا در استان لرستان که همه ساله بیش از نیمی از این مساحت رو به کشت گندم اختصاص میدادم از این به بعد دیگر اعتمادی به دولت نمی‌توان کرد چراکه در هر کشوری پشتیبان کشاورزان دولتهاشان هستند اما در ایران کشاورز گاو شیرده هست، از سال زراعی جدید تصمیمات جدیدی به عمل آوردیم همان مقدار زمین رو به کشت ینجه اختصاص بدهیم.»

«من که گندم نمیکارم توبه. 100هکتار گندم با هزینه کمر شکن آخرش هیچ. لااقل بقیه پولمون رو بدید.»

«هنوز بعداز ۶ماه پول کشاورز ندادن دارن مردم وسوسه میکنن سال بکارن با این وضع زمین بدیم اجاره بهتره تا گندم بکاریم سال بعد خرج کشت گندم چندین برابر میشه ۲۵ هم جواب نمیده.»

«پارسالم میگفتن که قیمت 22تومانه.ولی اخرش اومد سر 15هزار اونم فعلا 11و خرده واریز کردند. یهو دیدی گفتن بوجه نیست همینو میدیم و تماااام. این قیمتهایی هم که الان میگن واسه اینه کشاورز بیچاره بازم تحریک بشه و کشت کنه.»

«من سال گذشته ۴۵ تا۵۰ هکتار زمین کشاورزی گندم کشت داشتم حالا فقط ۱۰ هکتار از زمین میخوام کشت کنم باقیمانده زمین میزارم بخوابه بهتره تا سودشو کسانی به اسم مافیای ببره با هزینه های که گندم میبره هر کاری بکنیم بیشتر سود می‌بریم.»

«اونای که هنوز باقیمانده حساب کشاورزان ندادن بی خود میکنن برا سال جدید تصمیم گیری میکنن مگه کسی دیگه گندم میکاره مردم چی فرض کردن.»

 

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها