علی زیار، معاون مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی:

تولید و مصرف بنزین سر‌به‌سر است

به گفته معاون مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی تولید و مصرف بنزین سر‌به‌سر است.

تولید و مصرف بنزین سر‌به‌سر است
کد خبر: 620423
|
۱۴۰۲/۰۴/۱۰ ۱۲:۰۰:۳۴

 علی زیار، معاون مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی درباره ناترازی تولید و مصرف بنزین اظهار داشت: اما هنوز دچار ناترازی منفی نشده‌ایم و تولید و مصرف سر به سر است اما باتوجه به شروع مسافرت‌های تابستانی احتمالا دچار ناترازی منفی شویم.

به گزارش ایلنا، وی افزود: در دو سال گذشته آهنگ مصرف متفاوت شده و نسبت به گذشته رفتار نرخ رشد مصرف خیلی فرق کرده است، در گذشته می‌توانستیم این رشد را پیش‌بینی کنیم. مثلا اگر به آمارهای سال‌های گذشته نگاه کنیم مشخص بود که ۳ تا ۵ درصد رشد داریم و پیش‌بینی می‌شد که برای سال بعد آن میزان مصرف چقدر افزایش می‌یابد اما اکنون بعد از کرونا رفتارها متفاوت شده و به رقم‌های افزایش مصرف حتی ۸ تا ۱۰ درصد هم رسیده‌ایم و این رویه پیش‌بینی و کار تولید را سخت می‌کند، به طوری که اکنون فشار زیادی را برای تولید متحمل می‌شویم.

معاون مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی تصریح کرد: در ایام کرونا به رقم مصرف ۳۰ تا ۴۰ میلیون لیتر هم رسیدیم در حالی که تولید بیش از ۹۰ میلیون لیتر بوده است، یعنی ۵۰ تا ۶۰ میلیون لیتر اضافه می‌ماند که صادر می‌کردیم. اما بعد از کرونا یکباره مصرف بالا رفت، اکنون تولید را نمی‌توانیم یک‌شبه به اندازه مصرف بالا ببریم، بنابراین تمام تولید بنزین و نفت‌گاز را به مصرف داخلی اختصاص دادیم و به این ترتیب هم از درآمدهای صادراتی محروم شدیم و هم به مشقت افتادیم.

وی ادامه داد: اکنون ۱۱۰ میلیون لیتر در روز مصرف بنزین مصرف می‌شود، اما در پالایشگاه‌ها نهایتا حدود ۹۸ تا ۱۰۴ میلیون لیتر در روز تولید داریم، با افزایش واحدها تا جایی که توانستیم تولید را به ۱۱۰ میلیون لیتر رساندیم، یعنی با حداکثر ظرفیت تولید می‌کنیم و اکنون هر دو بخش تولید و مصرف روی رقم ۱۱۰ میلیون لیتر هستند، البته گاهی تولید را تا ۱۱۷ میلیون لیتر هم رسانده‌ایم، فعلا تا به امروز سر به سر هستیم ولی اگر مصرف افزایش پیدا کند باید اقداماتی در راستای کاهش مصرف داشته باشیم و یا اینکه از روش‌های جایگزین دیگر از جمله واردات، سوآپ و یا معاوضه نیاز مردم را تامین کنیم.

زیار گفت: وقتی خودروی غیراستاندارد در اختیار مردم قرار می‌دهیم که مصرف سوخت آن ۱۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر و ۳ برابر استاندارد جهانی است چاره‌ای جز رشد تقاضا و مصرف نیست، مردم که مقصر نیستند زیرا نقشی در ساخت موتور خودرو ندارند این سازندگان خودرو هستند که ثروت ملی را با موتورهای بی‌کیفیت حیف و میل می‌کنند. بخش تولید سوخت هم که با مشقت بنزین گازوئیل را تولید و در اختیار دارنده خودروی با مصرف سوخت بالا قرار می‌دهند. اکنون موتور خودروهای جدید حتی در مقایسه با خودرهای قدیمی مصرف سوخت بالاتری دارند. خودروساز ثروت مملکت را می‌سوزاند و به این فکر نمی‌کند سوخت این خودرو با این رقم بالا مصرف چگونه قرار است تولید شود.

وی تاکید کرد: وقتی خودروی بی‌کیفیت وارد جامعه می‌شود، به این موضوع فکر می‌کنند که آیا کشور توان تامین سوخت موتورهای غیراستاندارد را دارد؟ تولید سوخت وظیفه وزارت نفت است اما واقعا توان تولید بیش از این را ندارد.

معاون مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی خاطرنشان کرد: البته بخشی از کنترل مصرف به بخش فرهنگی برمی‌گردد که مردم باید رعایت کنند، فرض کنیم فرهنگ‌سازی هم کردیم و مردم هم رعایت کردند اما با تجهیزاتی که در اختیار مردم است و راندمان و استاندارد مصرف جهانی را دارا نیست چه کاری می‌توان پیش برد؟ به موازات فرهنگ‌سازی باید تمامی دستگاه‌های سوخت‌بر هم بهینه شوند تا به جای اینکه ثروت مملکت را بسوزانیم آن را صادر کرده و تراز منفی را نیز جبران کنیم.

وی تاکید کرد: همانگونه که ما وظیفه داریم پارامترهای کمی و کیفی را در تولید سوخت رعایت کنیم، خودروساز هم باید تولید کمی را بالا ببرد تا بازار اشباع شده و جلوی تلاطم قیمتی گرفته شود و هم اینکه انتظارات مصرف‌کننده را به لحاظ کیفیت خودرو پاسخگو باشند. 

زیار یادآور شد: اکنون پالایشگاه‌ها به لحاظ کمی با صد درصد ظرفیت اسمی کار می‌کنند به لحاظ کیفی هم پروژه‌هایی در دستور کار داریم، تولیدکننده خودرو هم باید همین روال را داشته باشند، نباید همواره فشار را روی بخش تولید سوخت وارد کنیم خودروساز هم باید کار خود را به درستی انجام دهد.  

 

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها