کد خبر: 600415
|
۱۴۰۱/۱۲/۱۳ ۱۸:۴۹:۲۰
| |

پیشنهاد روزنامه دنیای اقتصاد:

نرخ بهره بالای ۳۰ درصد برود

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: آنی‌ترین اقدام برای مهار تکانه ارزی افزایش قابل توجه نرخ بهره است. باید به این موضوع فکر کرد که آیا می‌توان در شرایط فعلی ایران، نرخ بهره را به مقدار قابل توجهی (بالاتر از ۳۰درصد) افزایش داد؟

نرخ بهره بالای ۳۰ درصد برود
کد خبر: 600415
|
۱۴۰۱/۱۲/۱۳ ۱۸:۴۹:۲۰

روزنامه دنیای اقتصاد پیشنهاد داده است دولت برای مهار تکانه ارزی، نرخ بهره را به بالاتر از ۳۰ درصد برساند.

به گزارش دنیای اقتصاد، این روزها بهای ارز رشد قابل توجهی داشته و موجب نگرانی شده است. فارغ از اینکه این افزایش چقدر پیامد تورمی داشته باشد، نگرانی آحاد مردم می‌تواند سوداگری روی ارز و طلا را تشدید و تقاضا در بازار را فزون‌تر کند. در هر صورت به جای انکار باید قبول کرد که یک تکانه ارزی به اقتصاد وارد آمده و به جای تحلیل منشأ آن، بهتر است تمرکز سیاستگذار روی واکنش مناسب به این تکانه باشد. مشابه همین مساله در دوره آقای هاشمی‌رفسنجانی، آقای احمدی‌نژاد و آقای روحانی رخ داد و در همه آنها واکنش مشابه و نه چندان سودمند صورت گرفت و به نظر می‌رسد که واکنش این‌بار نیز به همان شکل باشد. تلاش برای فروش وسیع سکه به امید کاهش نرخ طلا یا ارز یا فروش وسیع اسکناس ارز با کارت ملی با قیمت‌هایی پایین‌تر از بازار، واکنش‌های پرهزینه‌ای است که تنها میزان خزانه سیاستگذار را در قبال تکانه کاهش می‌دهد.

این روزنامه در ادامه پیشنهاد داده است: به نظر می‌رسد آنی‌ترین اقدام ممکن برای مهار این تکانه که بتواند در کوتاه‌مدت اثر خود را نشان دهد، افزایش قابل توجه نرخ بهره است. نرخ بهره یک ابزار سیاستی است که باید نگاه ابزارگونه به آن داشت و آن را امری مقدس یا تابویی غیرقابل بحث ندانست. باید به این موضوع فکر کرد که آیا می‌توان در شرایط فعلی ایران، نرخ بهره را به مقدار قابل توجهی (بالاتر از ۳۰درصد) افزایش داد و آیا این افزایش در مهار تورم و حمله‌های سوداگرانه ارزی موثر خواهد بود؟ همچنین باید به این بحث پرداخت که هزینه‌های این اقدام چیست؟

 

دیدگاه تان را بنویسید

نیازمندی ها

خواندنی ها