روزنامه دنیای اقتصاد:

سود برنده خوش‌شانس پژو در قرعه کشی معادل دستمزد ۳ سال و ۹ ماه یک کارگر است

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: یک کارگر با دو فرزند با همه حقوق از جمله حق مسکن و حق فرزند و... در سال ۱۴۰۱ در مجموع ۸۰میلیون و ۷۰۰‌هزار تومان دستمزد می‌گیرد. برنده یک‌پژو پارس در این قرعه‌کشی سودی معادل دستمزد حدود ۴۵ماه یعنی ۳سال و ۹ماه کارگر را کسب می‌کند.

سود برنده خوش‌شانس پژو در قرعه کشی معادل دستمزد ۳ سال و ۹ ماه یک کارگر است
کد خبر: 591782
|
۱۴۰۱/۱۰/۲۶ ۱۸:۵۰:۱۶

روزنامه دنیای اقتصاد با اشاره به شکسته شدن رکورد ثبت‌نام متقاضیان خودرو در قرعه‌کشی ایران‌خودرو نوشت وقتی یک نفر با برنده شدن یک خودرو سودی معادل دستمزد ۳ سال کارگر را کسب می‌کند، این تعداد ثبت‌نام کننده جای تعجب ندارد.

به گزارش دنیای اقتصاد، اگر شخصی آنقدر خوش‌‌‌شانس باشد که بتواند برنده یک‌پژو پارس ELX شود، برای خرید آن باید ۲۰۹میلیون و ۱۲۵‌هزار تومان به ایران‌خودرو پرداخت کند. این درحالی است که این خودرو روز گذشته در بازار به قیمت ۵۱۰میلیون تومان خرید و فروش می‌‌‌شد. بنابراین برنده این خودرو می‌‌‌تواند بیش از ۳۰۰میلیون سود کسب کند که معادل سود ۱۴۴درصدی است. این سود بادآورده و رانت توزیعی را با دستمزد سالانه یک‌کارگر مقایسه کنید.

در ادامه این گزارش آمده است: یک کارگر با دو فرزند با همه حقوق از جمله حق مسکن و حق فرزند و... در سال ۱۴۰۱ در مجموع ۸۰میلیون و ۷۰۰‌هزار تومان دستمزد می‌گیرد. برنده یک‌پژو پارس در این قرعه‌کشی سودی معادل دستمزد حدود ۴۵ماه یعنی ۳سال و ۹ماه کارگر را کسب می‌کند. وقتی سیاستگذار به‌راحتی چنین رانتی را توزیع می‌کند، ثبت‌نام بیش از ۹میلیون نفر برای تنها ۲۰‌هزار خودرو اصلا جای تعجب ندارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

نیازمندی ها

خواندنی ها