دولت سیزدهم بی‌عدالتی را در اقتصاد گسترش داده‌ است/ دولت رئیسی تنها امکان مقایسه با دولت احمدی‌نژاد را دارد
کد خبر: 583651
۱۴۰۱/۰۹/۰۱ ۱۰:۱۹:۱۳

مهدی پازوکی، کارشناس اقتصادی:

دولت سیزدهم بی‌عدالتی را در اقتصاد گسترش داده‌ است/ دولت رئیسی تنها امکان مقایسه با دولت احمدی‌نژاد را دارد

یک کارشناس اقتصادی گفت: دولت با تصمیمات اتخاذ شده، بی‌عدالتی را در اقتصاد گسترش داده‌ است از این رو تیم اقتصادی دولت رییسی تنها امکان مقایسه با تیم اقتصادی دولت آقای احمدی‌نژاد را دارد.

دولت سیزدهم همواره منتقد عملکرد دولت قبل در بخش اقتصاد بوده و آنها را مقصر وضع موجود کشور می‌داند اما به گفته برخی از کارشناسان اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی در بحث بودجه ریزی و اجرای آن از دولت‌های قبل بدتر عمل کرده است.

به گزارش ایلنا، مهدی پازوکی کارشناس اقتصادی صحبت‌های مهمی درباره اقتصاد ایران انجام داده است که مهم‌ترین بخش‌های آن را در ادامه می‌خوانید.

*علی‌رغم اینکه مدیران دولت سیزدهم پیش از این دولت، منتقد بودجه‌ریزی دولت‌ قبل بودند اما بودجه‌ 1401 بودجه بسیار ضعیفی بود و بودجه این دولت و اجرای آن بدتر از دولت‌های قبلی هم بوده‌است.

*دولت با ندانم‌ کاری‌های نظام دستمزد را با بحران مواجه و با بی‌عدالتی درباره آن تصمیم‌گیری کردند، به اجرا رساندند و سازمان برنامه و بودجه هنوز در پرداخت حقوق بازنشسته‌ها با مشکل مواجه است.     

* دولتی که به گفته رییس سازمان برنامه و بودجه 200 هزار میلیارد تومان کسری در بودجه دارد چطور می‌تواند به هزینه‌های دولت اضافه کند و حقوق و دستمزد را افزایش دهد. این اقدامات باعث می‌شود که توهم پولی ایجاد کند و با این اقدامات دولت سیزدهم، قدرت خرید مردم را به شدت کاهش داد.

*این دولت نسبت به دولت‌های قبل به شدت ضعیف‌تر است و وزرایی که بر سر کار آمده‌اند از نظر توانایی، عملکردی،‌ مدیریتی و...  قابل مقایسه با وزرای دولت‌های قبل نیستند. در واقع تمام مدیران ضعیف دولت نهم و دهم به غیر از تعدادی که در زندان هستند، مابقی به کار برگشتند اما از همان دوره هم ضعیف‌تر شده‌اند.

*در همین دوره بهترین مدیران استانی سازمان برنامه و بودجه حذف شدند و به دلیل اینکه مدیران مستقلی بودند و به جناحی وابستگی نداشتند در این دولت کنار گذاشته شدند.

*موضوع این است که اساسا مدیران ضعیف، نمی‌خواهند افراد قوی در سیستم حضور داشته باشد و بخشی از کار را مدیریت کند، مردم متوجه این تصمیمات شده‌اند و نسبت به آن اعتراض دارند.

*در حالی که کسری در بودجه عیان است، بودجه جاری مجلس به شدت افزایش پیدا کرده‌ و بودجه 1401 مجلس نسبت به بودجه سال 99 بیش از 2.5 برابر شده‌است.

*از دیگر اشکالات بودجه ریزی دولت سیزدهم این است که سال گذشته ردیف‌های بودجه را ادغام کردند تا جامعه و مردم امکان نظارت بر بودجه را نداشته باشند و شاهد برگشت اقدامات و سیاست‌های اشتباه دولت نهم و دهم هستیم، در حالی که این سیاست‌ها آزمون خود را پس داده‌اند و اثرات و تبعات آن را در اقتصاد دیدیم .

*درحالی که درآمدهای دولت تحقق پیدا نکرده‌، مخارج دولت افزایش یافته‌ است. اگر دولت بخواهد آثار و تبعات منفی کسری بودجه را کنترل کند باید به همین میزان مخارج را کاهش دهد. اما توان کاهش مخارج را ندارد به‌طوریکه در همین شرایط افزایش حقوق را هم در دستور کار دارند.

*دولت در شرایطی که امکان کاهش مخارج را ندارد باید منابع درآمدی را افزایش دهد اما سیاست‌های خارجی دولت اثرگذار در افزایش درآمدها با اشکال مواجه است و کشور را در این زمینه با بحران روبه‌رو کرده‌اند. طبق گفته مدیران درآمدهای نفتی پیش بینی شده هم تحقق پیدا نمی‌کند. 

*در این شرایط دولت با تصمیمات اتخاذ شده، بی‌عدالتی را در اقتصاد گسترش داده‌ است از این رو تیم اقتصادی دولت رییسی تنها امکان مقایسه با تیم اقتصادی دولت آقای احمدی‌نژاد را دارد، اما با این تفاوت که در دولت نهم و دهم بخت با آنها یار بود و درآمدهای نفتی کشور فوق‌العاده بالا بود و ناکارامدی تیم اقتصادی دولت به طور واقعی نمایان نمی‌شد اما امروز که درآمدهای نفتی به اندازه آن دوران نیست، ناکارآمدی تیم اقتصادی پیدا است.    

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 1 رای مخالف

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی