بورس شرایط خوبی برای سرمایه‌گذاری دارد؟
کد خبر: 583626
۱۴۰۱/۰۹/۰۱ ۰۹:۱۲:۲۵

علیرضا قدرتی، کارشناس بازار سرمایه:

بورس شرایط خوبی برای سرمایه‌گذاری دارد؟

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: قطعاً بازار سرمایه ما ارزنده است، چراکه معیار ارزندگی سهام، روند و تداوم سودآوری شرکت‌ها است.

بازار سرمایه نزدیک به 2 سال است که حال و روز خوبی ندارد و هر روز شاهد خروج پول از این بازار هستیم. این در حالی است که بازارهای موازی مانند مسکن، دلار و خودرو در این مدت شاهد رشد چشمگیری بوده اند. در این میان اما هستند افرادی که اعتقاد دارند بازار سرمایه در وضعیت ایده آلی قرار گرفته است و فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری است.

به گزارش ایرنا، علیرضا قدرتی کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت این بازار صحبت‌هایی انجام داده که در ادامه بخش‌هایی از آن را می‌خوانید.

*بر اساس داده‌ها و اطلاعات و آمارهای تاریخی، قطعاً بازار سرمایه ما ارزنده است، چراکه معیار ارزندگی سهام، روند و تداوم سودآوری شرکت‌ها است و نسبت P/E این بازار در کف تاریخی ۱۰ ساله خود قرار گرفته و همین موضوع خود گواه ارزندگی این بازار است.

*فعالان و سرمایه‌گذاران در بازار سهام، میزان قابل قبولی از ریسک را پذیرفته‌اند و سال‌هاست که بازیگران این بازار با طیف مختلفی از ریسک‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مواجه بوده‌اند و اتفاقاً همین ریسک‌هاست که موجب جذابیت بازار سرمایه برای عده‌ای از سرمایه‌گذاران می‌شود.

*شرایطی که اکنون در بازار سرمایه ما حاکم است، شرایط خیلی نادر و عجیبی نیست، در سال‌های قبل هم بازار سرمایه با ریسک‌های مختلفی دست و پنجه نرم کرده؛ ضمن اینکه در این سال‌ها همواره با نزدیک شدن به فصل ارائه لایحه بودجه به مجلس، نگرانی‌هایی برای فعالان بازار سرمایه ایجاد شده و امسال هم همین شرایط حاکم است.

*فعالان این بازار در همه این سال‌ها از این شرایط با موفقیت گذر کرده‌اند و امیدواریم این بار هم با اندکی صبر و بردباری از وضعیت فعلی گذر کنیم و بازار سرمایه به رشد و پویایی لازم برسد.

*نمی‌توان فعالان بازار سرمایه را تشویق به سرمایه‌گذاری با یک استراتژی خاص مثلاً سرمایه‌گذاری بلندمدت و میان‌مدت در بورس کرد.

*به‌هرحال بازار سرمایه بازیگران کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت دارد و اینکه به همه فعالان این بازار توصیه کنیم با یک استراتژی اقدام به خرید و فروش و انتخاب سهم کنند، اشتباه است.

*بررسی‌ها نشان می‌دهد غالب سرمایه‌گذاران در بازار سهام کشور ما، سرمایه‌گذاران میان‌مدت و بلندمدت هستند، اما نکته اینجاست که سرمایه‌گذاران با استراتژی بلندمدت و میان‌مدت هم گاهی تحت تاثیر جو روانی بازار سرمایه، تصمیمات کوتاه‌مدت می‌گیرند و چنین رفتاری قطعاً بازدهی مطلوب برای سرمایه‌گذاران به همراه نخواهد داشت.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی