خریدهای صندوق توسعه ملی در بورس محرمانه شد؟
کد خبر: 583478
۱۴۰۱/۰۸/۳۰ ۱۱:۰۱:۵۲

خریدهای صندوق توسعه ملی در بورس محرمانه شد؟

طبق گفته رئیس سازمان بورس صندوق توسعه ملی به صورت مستقیم وارد بازار سرمایه شده است این درحالی است که رییس صندوق تثبیت بازار از حضور غیر مستقیم این صندوق در بازار خبر می دهد. عدم شفافیت این موضوع را به بحث داغ این روزهای اقتصاد ایران تبدیل کرده است.

حدود سه هفته پیش بود که رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از ورود مستقیم صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه خبر داده بود. این موضوع مورد توجه اهالی بورس قرار گرفت چرا که نخستین بار بود که چنین موضوعی اعلام می‌شد.

به گزارش تسنیم، عشقی گفته بود که صندوق توسعه ملی برای اولین بار با کد معاملاتی خود، در بورس تهران سهام خریداری کرد. براساس بودجه سال جاری صندوق توسعه ملی 40 درصد درآمدهای نفتی را دریافت خواهد کرد، البته براساس مجوزی که دولت دریافت کرده 10 درصد از سهم صندوق توسعه ملی کاهش خواهد یافت و به 30 درصد خواهد رسید.

براین اساس منابع قابل توجهی در اختیار این صندوق قرار دارد. صندوق توسعه ملی به عنوان یک منبع بین‌النسلی شناخته می‌شود. با توجه به اینکه به عقیده برخی کارشناسان برخی از سهام‌ها قیمت پایینی دارند ورود صندوق توسعه در این مقطع می‌تواند منافع خوبی به دنبال داشته باشد.

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که نوسان در ذات بازار سرمایه است و همانطور که اشاره شد، منابع بین نسلی است که اختیار صندوق توسعه ملی قرار دارد و باید ارزش ذاتی آن حفظ شود.

در مقابل گفته‌های رییس سازمان بورس، پیمان حدادی رییس صندوق تثبیت بازار سرمایه اواخر هفته گذشته اعلام کرد که صندوق توسعه ملی به صورت غیر مستقیم و از طریق سپرده گذاری در صندوق تثبیت اقدام به خرید سهم می‌کند. بر این اساس این صندوق مستقیم اقدام به خرید سهم نمی‌کند.

با توجه به اظهارات متناقض مطرح شده در این مورد انتظار می‌رفت تا صندوق توسعه ملی و یا  سازمان بورس نسبت به این موضوع واکنش نشان دهند اما با وجود گذشت نزدیک به یک هفته از مطالبه این موضوع همچنان شفاف‌سازی رخ نداده است.

این انتظار وجود دارد که به دلیل ماهیت وجودی صندوق توسعه ملی، در صورت ورود مستقیم این صندوق به بازار سرمایه، در مورد مکانیزم خرید و همچنین سهام خریداری شده شفاف‌سازی صورت گیرد.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی