افزایش سرمایه و تعیین تکلیف مطالبات، درخواست بانک ها از دولت
کد خبر: 582590
۱۴۰۱/۰۸/۲۴ ۱۹:۳۸:۲۲

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خبر داد:

افزایش سرمایه و تعیین تکلیف مطالبات، درخواست بانک ها از دولت

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: مدیران عامل بانک‌ها در این جلسه خواستار افزایش سرمایه بانک‌ها و تعیین تکلیف مطالبات خود از دولت شدند، زیرا برخی بانک‌ها 80 هزار میلیارد تومان و بعضی 50 هزار میلیارد تومان از دولت طلب داشتند.

محسن زنگنه نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در تشریح نشست مشترک اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات با مدیران بانک‌های دولتی و غیردولتی، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش فارس، وی در این خصوص گفت:

*در قانون بودجه امسال و سال‌ 1400 احکامی مربوط به بانک‌ها وجود دارد که با توجه به اینکه در حال حاضر حدود 8 ماه از ابتدای سال می‌گذرد، جلسه‌ای به منظور بررسی عملکرد بانک‌ها در زمینه احکام بودجه 1401 و اخذ نقطه نظرات مدیران عامل بانک‌ها برای تنظیم بودجه 1402 برگزار شد.

*عدم تناسب ظرفیت بانک‌ها با تسهیلات تکلیفی پیش‌بینی شده در قانون یکی از موضوعات مطرح شده از سوی مدیران‌عامل بانک‌ها بود در واقع به زعم آن‌ها میزان تسهیلات با توجه به توان بانک‌ها و محدودیت‌هایی که بانک مرکزی برای آن در نظر گرفته، بسیار است.

*مدیران عامل بانک‌ها در این جلسه خواستار افزایش سرمایه بانک‌ها و تعیین تکلیف مطالبات خود از دولت شدند، زیرا برخی بانک‌ها 80 هزار میلیارد تومان و بعضی 50 هزار میلیارد تومان از دولت طلب داشتند.

*مدیران عامل بانک‌ها معتقد بودند که با توجه به قوانین بودجه در خصوص حقوق و نظام هماهنگ پرداخت بسیاری از متخصصان به ویژه در حوزه فنی نیروهایی را از دست داده‌اند و درخواست داشتند که دولت و مجلس در موضوع در حقوق و مزایای متخصصان حوزه بانک به ویژه حوزه بانکداری الکترونیکی، تجدیدنظر کنند.

*وکلای مردم در خانه ملت بیان کردندکه بخشی از نکات مطرح شده از سوی مدیران بانک‌ها، در لایحه دولت بود و مجلس در آن دخل و تصرفی نداشت، همچنین نمایندگان در خصوص تسهیلات معتقد بودند ضمن اینکه  بخشی از مطالب مطرح شده آن درست است، اما باید از مردم و تولید با ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت حمایت شود.

*در نهایت مقرر شد کمیته‌ای مشترک از مدیران عامل بانک‌ها و اعضای کمیسیون برنامه و بودجه تشکیل شود و مسائل جمع‌بندی تا در جلسه آینده به این موضوعات رسیدگی شود و در قانون بودجه 1402 مورد توجه قرار گیرد.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی