حجم صادرات‌مان به عراق حدود ۱۴ میلیارد است
کد خبر: 573608
۱۴۰۱/۰۶/۲۰ ۱۸:۰۹:۳۹

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه:

حجم صادرات‌مان به عراق حدود ۱۴ میلیارد است

برگزاری برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در عشق‌آباد در هفته اول آذر

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه حجم صادرات ایران به عراق را حدود ۱۴ میلیارد دانست و برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد در بازه زمانی ۲ تا ۶ آذر ماه خبر داد.

جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی با موضوع « آخرین اقدامات برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد و بررسی آخرین وضعیت روابط اقتصادی با عراق» به ریاست مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و با حضور اعضای ستاد مرکب از مدیران دستگاه‌های ذیربط برگزار شد.

به گزارش ایلنا، در این نشست، در خصوص فرایندها و زمینه‌های اجرایی لازم برای برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد در بازه زمانی ۲ تا ۶ آذر ماه بحث و تبادل نظر انجام شد. 

شایان ذکر است برگزاری این نمایشگاه ماحصل توافقات دو کشور در جهت افزایش تجارت فی‌مابین است.

معاون دیپلماسی اقتصادی در این نشست گفت: برگزاری این نمایشگاه و مشارکت فعال بخش خصوصی و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در آن بسیار مهم است و موجب افزایش صادرات و تراز تجاری به ترکمنستان خواهد شد. 

صفری سفر اخیر خود به همراه وزیر راه به ترکمنستان را راهگشا دانست که به تبع آن برخی نقاط مرزی بازگشایی شدند و تردد کامیون‌های ترانزیتی افزایش یافت. 

وی استان‌های مرزی به ویژه گلستان و خراسان را واجد بهترین فرصت برای صادرات کالاهای مورد نیاز ترکمنستان دانست و حضورشان در این نمایشگاه را مغتنم شمرد.

معاون دیپلماسی اقتصادی ادامه داد: در خصوص پروژه‌های صادرات خدمات فنی مهندسی از جمله در بحث نیروگاهی و راه‌سازی با طرف ترکمنستانی صحبت و توافقات اولیه حاصل شده است. 

وی اشاره‌ای به نمایشگاه مصالح ساختمانی در روسیه کرد و آن را فرصتی مهم برشمرد.

در ادامه این نشست، درخصوص روابط تجاری ایران و عراق بحث و تبادل نظر انجام شد. 

صفری تجارت با عراق را بسیار مهم برشمرد و حجم صادرات ما به عراق را حدود ۱۴ میلیارد دانست. 

در این جلسه، کمیسیون مشترک ایران و عراق و نقاط ضعف و قوت آن با حضور نمایندگان مرتبط دستگاه‌ها بررسی شد. 

صفری با اشاره به نقاط مرزی مشترک زیاد با عراق، رشد تجارت بازارچه‌ای با این کشور را مهم برشمرد و کیفیت کالاهای ارسالی و رشد ترانزیت کالا به عراق و برعکس را مورد تأکید قرار داد. 

در این نشست اعضای حاضر درخصوص چگونگی همکاری دستگاه‌ها، موانع پیش‌رو و راهکارهای ارتقای همکاری‌های فیمابین، بحث، و محورها و پیشنهادات خود را ارائه کردند.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی