کد خبر: 566337

آمریکا اعتراف کرد؛ دنیا به نفت ایران نیاز دارد

سخنگوی کمسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه امروز نیاز انرژی دنیا به ظرفیت‌های ایران بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود که آمریکایی هم به آن اعتراف دارند، گفت: صادرات خدمات فنی و مهندسی و فروش نفت ایران به پالایشگاه‌های فراسرزمینی یکی از نقاط مثبت توسعه همکاری‌ها با ونزوئلا است.

ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به موضوع دیپلماسی اقتصادی در خصوص صادرات خدمات فنی مهندسی حوزه انرژی و سهامداری در پالایشگاه‌های فرا سرزمینی اظهار کرد: دیپلماسی اقتصادی از اولویت‌های دولت سیزدهم و مجلس یازدهم است، بر این اساس تعدادی از وزرا برای کسب رأی اعتماد از مجلس به اولویت این موضوع اشاره کردند و وعده دادند که جزء برنامه‌های حوزه کاری آنها است.

به گزارش ایرنا، وی افزود: در حوزه‌های مختلف شاهد ارتقای وضعیت تجارت خارجی کشور هستیم که این امر نشانه‌ روشنی فعال‌تر شدن دیپلماسی اقتصادی کشور است، هرچند تا رسیدن به موقعیتی که مورد انتظار مجلس است فاصله‌ زیادی داریم.

رشد تجارت خارجی همراه با توسعه دیپلماسی اقتصادی

عمویی بیان داشت: وجوه مختلفی که در این زمینه می‌توان به آن اشاره کرد، اعم از صادرات کالا، تامین نیازمندی‌های کشور در مواد اولیه و تبادل فناوری‌های نوین است که اقدامات مثبتی در این زمینه صورت گرفته است.

به گفته سخنگوی کمیسیون سیاست خارجی مجلس، تجارت خارجی کشور در وضعیت فعلی ۱۲۰ میلیارد دلار اعلام شده است که سیر رشد و تکامل در مسیر توسعه دیپلماسی اقتصادی را نشان می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه جایگاه ایران در بازار بین‌المللی انرژی یکی از موقعیت‌هایی است که می‌تواند در آن نقش‌آفرینی کند، افزود: ایران مجموعاً از بالاترین ذخایر نفت و گاز دنیا برخوردار است و از این جهت می‌تواند یکی از بازیگران تعیین‌کننده انرژی باشد، به شرطی که تولید ما به یک وضعیت پایدار و ارتقا یافته دست پیدا کند.

عمویی ادامه داد: در این چارچوب، همکاری‌های ما با کشورهای مختلف در حال افزایش است، صادرات نفت در ۲ سال گذشته وضعیت بهتری پیدا کرده و ارتقا یافته است.

وجود مشتریان جدید برای نفت ایران در دنیا

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه مشتریان جدیدی برای نفت ایران در دنیا به وجود آمده است، عنوان کرد: کشور ونزوئلا به دلیل تخریب زیر ساخت‌های انرژی که در سال‌های اخیر داشته است، اکنون یکی از مشتریان همکاری‌های فنی مهندسی و نفت ایران است.

وی اظهار داشت: از نظر مجلس این همکاری‌ها می‌تواند زمینه‌ای باشد تا در سایر حوزه‌های همکاری اقتصادی ارتقای سطح روابط را شاهد باشیم. صادرات خدمات فنی و مهندسی و فروش نفت ایران به پالایشگاه‌های فراسرزمینی یکی از نقاط مثبت توسعه همکاری‌ها با ونزوئلا است.

اظهارنظر مسئولان آمریکایی مبنی بر نیاز به نفت ایران

عمویی با اشاره به اظهارنظرهای مسئولان آمریکایی مبنی بر نیاز به نفت ایران اظهار کرد: امروز نیاز انرژی دنیا به ظرفیت‌های ایران بعد از خارج شدن از شرایط کرونایی و محدودیت‌هایی که در صادرات انرژی روسیه به وجود آمده است، بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: ایران ظرفیت افزایش تولید نفت خود را دارد، اما این ظرفیت نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتر و رفع موانع دارد. اکنون صادرات در حوزه نفت و گاز وجود دارد که با رفع تحریم‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.

وی تصریح کرد: حضور ایران در بازار انرژی می‌تواند منافع بین‌المللی داشته باشد، اما شرط لازم برای به وقوع پیوستن این امر رفع موانع تحریمی از سوی آمریکا است که معتقدم با رفع تحریم‌ها اتفاقات مثبتی در بازار انرژی رخ می‌دهد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی