کد خبر: 559710

تجارت با کشور ترکمنستان فعال شود/خرید تضمینی دام در خراسان‌شمالی مصوب شد

رییسی گفت: کشور ترکمنستان از دادوستد با ایران استقبال کرده است و باید از این فرصت استفاده کرد تا تجارت فعال شود و سطح تجارت با این کشور رشد کند.

سید ابراهیم رییسی، رئیس جمهور، عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه خراسان شمالی، اظهار کرد: استان خراسان شمالی یکی از قطب های دامداری و کشاورزی در کشور است اما اشکال کار این استان است که زنجیره تولید در خراسان‌شمالی کامل نیست و صنایع تبدیلی و لبنی نیز وجود ندارد.

به گزارش فارس، وی گفت: ضرورت دارد برای تکمیل زنجیره کشاورزی و دامداری در خراسان شمالی، اعتبارات قابل توجهی برای این دو بخش گذاشته شود که رونق جدی در استان صورت بگیرد.

رییسی گفت: دولت آغاز خرید تضمینی دام در استان را مصوب کرده است تا دامدار با آرامش کامل کارش را انجام دهد و مشکلی نداشته باشد.

فاز دوم پتروشیمی باید انجام شود/تا انتهای سال جاری موضوع جایگزینی پساب با آب انجام شود

وی افزود: بخش دومی که با مشکلاتی مواجه است پتروشیمی خراسان است که باید فاز دوم آن شروع شود و با این اتفاق اشتغال این صنعت به سه هزار نفر افزایش پیدا خواهد کرد و بودجه و اعتبار نیز برای این موضوع در نظر گرفته شده است.

رییس جمهور گفت: موضوع آب پتروشیمی هم باید با پساب جایگزین شود، زیرا مسئله کمبود آب و مدیریت آب مطرح است و میزان آب موجود مدیریت شود که تاکید شد حداکثر تا آخر سال این موضوع حل شود.

رییس جمهور بیان داشت: تامین خوراک گاز پتروشیمی از نکاتی است که قطعی شد و تصمیم گرفته شد تا رفع شود.

وی اظهار داشت: در استان خراسان شمالی صنایع دستی قابل عرضه ای دارند که محلی برای فروش ندارند و سود به جیب دلال می رود و مصوب شد که بازار دائمی برای عرضه صنایع دستی ایجاد شود و در صورت ضرورت در شهرستان ها اجرایی شود.

دادوستد با ترکمنستان باید فعال شود

رییسی با اشاره به اینکه ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با ترکمنستان داریم، گفت: این کشور از داد و ستد با ایران استقبال کرده است و باید از این فرصت استفاده کرد تا تجارت فعال شود و سطح تجارت با این کشور رشد کند.

وی گفت: ظرفیت های بیمارستانی و درمانی در خراسان شمالی برخی بخش ها توقف پیدا کرده که وزیر بهداشت بازدید انجام داده و مصوب شد که این ظرفیت ها رفع شود.

وی افزود: در حوزه تمام وزارت خانه در کشور ۱۱۹ مصوبه برای خراسان شمالی وجود دارد با اعتبار بالایی که با محقق شدن قطعا اتفاق مثبتی خواهد بود.

رییس جمهور بیان داشت: موضوع رفع بیکاری و اشتغال جزو برنامه های با اولویت دولت است، بودجه ۱۴۰۱ که اولین بودجه دولت مردمی است براساس عدالت نوشته شد که هر استانی نسبت به آن برای توسعه یافتگی اختصاص پیدا کند.

وی گفت: بودجه خاصی برای استان ها در نظر گرفته شد که سند عدالت و پیشرفت در هر کشور زیرنظر استاندار راه اندازی شده و از درآمد استان حاصل می شود به طور نمونه فروش اموال مازاد دولت به این صندوق ریخته شود، حق مالکانی معادن به صندوق ریخته شود، برای هر اقدامی که در استان لازم است قرار داده شده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی