کد خبر: 531937

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی مشهد:

کالای فاقد شناسه‌ در بازار به فروش نمی‌رسد

کاهش قاچاق لوازم خانگی طی ۲ ماه اخیر

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی مشهد گفت: در حال حاضر میزان لوازم خانگی قاچاق در استان نسبت به ۲ ماه پیش به ۲ درصد رسیده و هیچگونه کالای فاقد شناسه‌ای در بازار به فروش نمی‌رسد. یکی از دلایل ایجاد و طراحی سامانه جامع تجات جلوگیری از ورود همین کالای قاچاق به بازار بوده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی مشهد گفت: در حال حاضر میزان لوازم خانگی قاچاق در استان نسبت به ۲ ماه پیش به ۲ درصد رسیده و هیچگونه کالای فاقد شناسه‌ای در بازار به فروش نمی‌رسد. یکی از دلایل ایجاد و طراحی سامانه جامع تجات جلوگیری از ورود همین کالای قاچاق به بازار بوده است.

به گزارش ایسنا، غلامرضا رزقیان در نشست خبری با اصحاب رسانه که شب گذشته، ۲۱ دی ماه، با محوریت تحلیل شرایط اقتصادی کشور و نقش تولیدکنندگان داخلی در نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: هدف از برگزاری نمایشگاه لوازم خانگی ارائه محصولات جدید و نمایش کیفیت و تنوع آن‌ است. تمام کالاهایی که در این نمایشگاه عرضه شده، شناسه کالا دارد و در سامانه جامع تجارت نیز ثبت شده است.  

وی ادامه داد: لوازم خانگی وابستگی شدیدی به نرخ ارز دارد و به محض اینکه قیمت مواد اولیه، دلار، محصولات پتروشیمی و... تغییر پیدا کند، اثر مستقیمی بر قیمت لوازم خانگی می‌گذارد. امید است که ثبات اقتصادی در کشور پایدار شود تا هیچگونه افزایش قیمتی در لوازم خانگی رخ ندهد.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی مشهد بیان کرد: هم‌اکنون بازار لوازم خانگی شرایط آرامی را طی می‌کند و رونق آن به میزان خرید مصرف‌کنندگان بستگی دارد. در حال حاضر اگر بازار لوازم خانگی دچار رکود شده، به این دلیل است که نقدینگی مصرف‌کنندگان و خریداران کاهش پیدا کرده است. میزان مصرف و خرید لوازم خانگی بستگی به قدرت خرید مردم دارد. 

وی اضافه کرد: اگر دولت همانطور که از صنعت خودرو حمایت می‌کند، از صنعت لوازم خانگی با توجه به اینکه صنعت مهمی پس از صنعت خودرو محسوب می‌شود، حمایت کند، ارزان‌ترین کالاها به دست مردم و زوج‌های جوان می‌رسد.

رزقیان با بیان اینکه اگر قیمت لوازم خانگی افزایش پیدا کند، این افزایش نرخ با مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خواهد بود، عنوان کرد: در این فرایند ابتدا کالای مورد نظر بررسی و در صورتی افزایش قیمت آن تایید خواهد شد که مجوز آن از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان صادر شده باشد. بنابراین هیچ افزایش خودسرانه قیمتی در فروش این دسته از کالاها وجود ندارد. به عنوان نمونه برخی از کالاها از ابتدای سال جاری ۹ الی ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته‌ که این افزایش قیمت‌ها با مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت بوده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی مشهد در خصوص طرح اقساطی خرید لوازم خانگی گفت: طرح اقساطی فروش لوازم خانگی اینگونه است که افراد از طرف فروشگاه به بانک معرفی می‌شوند و با اقساط ۳۶ ماهه کالای خود را دریافت می‌کنند. این طرح برای زوج‌های جوان بسیار مناسب بوده و از آن استقبال زیادی شده است.

رزقیان با اشاره به کاهش قاچاق لوازم خانگی نسبت به چهار ماه گذشته خاطرنشان کرد: بازرسان اتحادیه لوازم خانگی، اتاق اصناف و سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ۲ روز در هفته بازار را رصد کرده و به بازرسی می‌پردازند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی