کد خبر: 528503

طرح جدید اداره ملی راه آهن چین:

توسعه قطارهای مغناطیسی چین با سرعت ۶۰۰ کیلومتر در ساعت

چین در حال توسعه فناوری قطارهای مگلوی خود است که با فناوری مغناطیسی و با سرعت ۶۰۰ کیلومتر حرکت می‌کنند. این به معناست که یک قطار مگلو با سرعت ۶۰۰ کیلومتر مسافت ۳۰ کیلومتری را کمتر از ۵ دقیقه طی می‌کند!

دولت چین و اداره ملی راه‌آهن این کشور طرح جدیدی را ارائه کرده است که بر مبنای آن قطارهای مگلوی سریع‌تری را توسعه می‌دهد که سرعت آنها به 600 کیلومتر در ساعت خواهد رسید. مگلو به انگلیسی مخفف شناور مغناطیسی است، فناوری که از آهن‌رباهای قدرتمند برای بیرون ماندن قطار از ریل استفاده می‌کند. قطارهای بلند شده هیچ اصطکاکی با ریل ندارند و به آنها این امکان را می‌دهند که سریع‌تر حرکت کنند.

به گزارش تسنیم، چین قبلاً یک خط تجاری مگلو در قسمت شرقی کلانشهر شانگهای ساخته است که این قطار چندین متر بالای ریل و با سرعت 400 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند. با این قطار حدود 8 دقیقه طول می‌کشد تا قطار یک سفر کامل 30 کیلومتری را به پایان برساند. حال یک قطار مگلو با سرعت 600 کیلومتر این مسافت 30 کیلومتری را احتمالاً کمتر از 5 دقیقه طی کند!

نخستین قطار سریع‌السیر "مگلو" کشور چین با سرعت 600 کیلومتر بر ساعت، اوایل سال 1400 از خط مونتاژ خارج شد. این قطار طوری طراحی شده بود که حداکثر سرعت آن 600 کیلومتر بر ساعت باشد و در حال حاضر سریع‌ترین وسیله نقلیه موجود در سطح زمین است.

سیستم حمل و نقل جدید مگلو نخستین حضور خود را در شهر ساحلی چینگدائو، استان شاندونگ در شرق چین انجام داده است. طبق گفته شرکت راه‌آهن چین، این قطار به صورت کامل در کشور چین ساخته شده است و آخرین دستاورد علم و فناوری و تکنولوژی این کشور در زمینه حمل و نقل ریلی است.

سال گذشته مرحله آزمایشی این قطار پرسرعت نسل مگلو (maglev) در چین با موفقیت انجام شده بود. توسعه سیستم حمل و نقل ریلی مگلو با سرعت بالای 600 کیلومتر در ساعت یک پروژه کلیدی در برنامه "حمل و نقل ریلی پیشرفته" چین است که توسط وزارت علوم و فناوری این کشور آغاز شده است و این مسیری است که نمونه اولیه پروژه آن در ژوئیه سال 2016 برای نخستین بار اجرایی شد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی