علی مجتهدزاده وکیل دادگستری:

آینده لایحه عفاف و حجاب کاملا مشخص است؛ افزایش خشونت در جامعه

علی مجتهدزاده وکیل دادگستری معتقد است آینده لایحه عفاف و حجاب کاملا مشخص است و موجب افزایش خشونت در جامعه می‌شود.

آینده لایحه عفاف و حجاب کاملا مشخص است؛ افزایش خشونت در جامعه
کد خبر: 628755
|
۱۴۰۲/۰۵/۳۱ ۲۳:۲۵:۰۰

علی مجتهدزاده، وکیل پایه یک دادگستری با اشاره به ناکارآمدی لایحه حجاب، افزایش خشونت را ماحصل آن دانست. 

به گزارش اصلاحات‌نیوز، مهم‌ترین بخش‌های گفتگوی علی مجتهدزاده را می‌خوانید:

  • اجرای لایحه حجاب عملا پتانسیل خشونت شهری در ایران را چندین برابر افزایش خواهد داد. باید بی‌پرده هشدار دهیم که اجرای این لایحه ما را در معرض وضعیت نزاع شهری قرار می‌دهد.
  • آینده لایحه حجاب به نظر من بسیار روشن است؛ این لایحه تبعات بعدی دارد. تبعات بعدی آن هم فقط گسترش پوششی مخالف پوشش رسمی نیست. مساله ایجاد زمینه افزایش خشونت شهری و تقابل‌های خشن اجتماعی است.
  • می‌تواند این خشونت را به شکل فزاینده‌ای سیستماتیک کند. بعد خیال می‌کنید جامعه امروز مقابل پلیسی که دارد برخورد تندتر می‌کند یا آمر به معروفی که حقوق اجتماعی بیشتری دارد و امثال اینها، منفعل می‌ماند؟ فکر می‌کنید جامعه وقتی به طور مکرر تصویر کتک خوردن فلان زن و دختر را توسط مامور دولتی می‌‌ِبیند مفعل می‌ماند؟ آیا این جامعه با این کارها قانع می‌شود حجاب خوب است؟
  • عقل حکمرانی حقوقی ایجاب می‌کند که اعتراف کنیم این دست مواد لایحه حجاب از هیچ منطق عقلانی و اجتماعی برخوردار نیست، حتی اگر توجیه شرعی قانونی هم داشته باشد.
  • وقتی جامعه با کتاب درسی و سریال نتوانسته جذب نوع خاصی از دین‌گرایی که مد نظر بخشی از حضرات است بوشد، با باتوم و بازداشت و جریمه جذب خواهد شد؟

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها