نامه مهم شهرداران ۱۸ کلانشهر کشور به سران قوا:

ساخت و ساز غیرمجاز را جرم انگاری و برای آن مسئولیت کیفری تعیین کنید

شهرداران ۱۸ کلانشهر کشور در نامه‌ای خطاب به سران قوا خواستار جرم‌انگاری ساخت ‌و ساز غیرمجاز شدند.

ساخت و ساز غیرمجاز را جرم انگاری و برای آن مسئولیت کیفری تعیین کنید
کد خبر: 626686
|
۱۴۰۲/۰۵/۱۷ ۲۲:۱۵:۰۰

شهرداران ۱۸ کلانشهر کشور از جمله تهران، قم، تبریز، اصفهان و ... در نامه‌ای خطاب به سران قوا خواستار جرم‌انگاری ساخت ‌و ساز غیرمجاز و تعریف مسئولیت کیفری برای سازندگان این سازه‌ها شدند.

به گزارش همشهری‌انلاین، در این نامه آمده است:  ساخت و سازهای غیرمجاز در قوانین جزایی جرم انگاری نگردیده و هیچ ضمانت اجرایی مناسبی برای ارعاب سازندگان غیرمجاز، به منظور رعایت قانون وجود ندارد و متخلفین با سوءاستفاده از این خلا قانونی، ضمن ایجاد خطرهای جانی و مالی برای ساکنین این سازه ها،آسیب های جبران ناپذیری به زیست شهری نیز وارد می سازند.

همچنین با عنایت به اینکه اکثر این ساخت و سازها در مناطق محروم و کم برخوردار شهری اتفاق میفتد، این افراد با سوءاستفاده از ناآگاهی اقشار کم درآمد و محروم، اقدام به فروش غیر قانونی ساختمان ها و واحدهای غیرمجاز می نمایند و متأسفانه در اکثر موارد شهرداری ها امکان تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز را ندارند.

لذا مستدعی است، به منظور جلوگیری از این اقدامات فاجعه بار که به شکل وسیعی امنیت جانی و مالی افراد متعددی را تهدید می نماید، به صورت ویژه و با فوریت دستور فرمایید، موضوع شرح الذکر در قالب طرح یا لایحه در مجلس محترم شورای اسلامی مطرح شده و مورد رسیدگی واقع گردد و ساخت و سازهای غیرمجاز، واجد وصف کیفری تلقی شده و سازندگان و مرتکبین ساخت وسازهای غیرمجاز مجرم محسوب گردیده و نسبت به خطرات و آسیب های مالی و جانی آتی مسئولیت کیفری داشته باشند.

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها