ادعای عجیب سلاجقه؛ تعداد روزهای آلوده امسال نسبت به پارسال بسیار کاهش داشت!

رییس سازمان محیط زیست مدعی شد که خوشبختانه امسال تعداد روزهای آلاینده نسبت به سال قبل خیلی کاهش داشت.

ادعای عجیب سلاجقه؛ تعداد روزهای آلوده امسال نسبت به پارسال بسیار کاهش داشت!
کد خبر: 625336
|
۱۴۰۲/۰۵/۰۹ ۱۵:۰۰:۰۰

علی سلاجقه، رییس سازمان محیط زیست درباره علت افزایش گرد و غبار در برخی از استان ها، اظهار کرد: خوشبختانه امسال تعداد روزهای آلاینده نسبت به سال قبل خیلی کاهش داشت، اما اکنون بحث گرد و غبار است که بسیاری از مناطق جنوب شرق تا شمال شرق کشور را تحت تأثیر قرار داده است.

به گزارش شفقنا، وی اضافه کرد: با توجه به شرایط جوی، کاهش بارش ها و همچنین عوامل داخلی و خارجی معمولاً در این فصول افزایش گرد و غبار را داریم و کشور ما مخصوصاً استان سیستان و بلوچستان همیشه دچار این معضل است.

وی گفت: منشأ گرد و غبار مناطق شمال شرق کشور از کشور ترکمنستان و موضوع منطقه سرخس است که به طور کلی راهکار حل این معضل، ارتباط و اجرای توافق ها با کشورهای همسایه است.

 سلاجقه ادامه داد: برای حل این مشکل قبلاً رایزنی هایی را انجام دادیم و حضوراً به ترکمنستان رفتیم و با مسئولین این کشور صحبت کردیم. سازمان محیط زیست طرح های مشترکی که باید اتفاق بیفتد را دنبال می کند و سایر دستگاه های مربوطه از جمله وزارت جهاد کشاورزی نیز باید وظایف خود در این زمینه را انجام دهند.

وی در پاسخ به اینکه چرا تاکنون رایزنی ها با کشورهای همسایه به نتیجه مطلوبی نرسیده است؟ گفت: کشور همسایه (افغانستان) دولت مستقری ندارد که با مسئولین و مقامات آن رایزنی های لازم صورت گیرد بلکه مجموعه ای هستند که بر این کشور حاکم شدند. ایران و افغانستان توافقنامه های فی ما بین دارند که هیأت حاکمه فعلی این کشور گاهی پای کار نمی آید و همین موضوع بر مشکلات محیط زیستی افزوده است. اجرای این تعهدات از سوی دو طرفه از سوی وزارت نیرو در حال پیگیری است.

سلاجقه درباره عملکرد دستگاه ها در اجرای قانون هوای پاک نیز گفت: در این رابطه گزارش مفصلی به رییس جمهور ابلاغ شده است. براساس این قانون هر یک از دستگاه ها مکلف به اجرای وظایف و اقداماتی هستند که در گزارش سازمان محیط زیست به آقای رئیسی اعلام شد که هر یک از دستگاه ها چه میزان به تعهدات و وظایف خود عمل کردند و چه اقدامات و حتی کوتاهی هایی در این زمینه انجام دادند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها