هشدار هواشناسی قشم: طوفان حاره‌ای نزدیک است

رییس اداره هواشناسی قشم با هشدار دوباره اینکه طوفان حاره‌ای BIPARJOY که در جنوب دریای عرب (شمال اقیانوس هند) شکل گرفته است در حال حاضر به عنوان طوفان درجه یک درحال نزدیک شدن به جزیره قشم است.

هشدار هواشناسی قشم: طوفان حاره‌ای نزدیک است
کد خبر: 616799
|
۱۴۰۲/۰۳/۱۹ ۱۹:۳۰:۳۲

رییس اداره هواشناسی قشم با هشدار دوباره اینکه طوفان حاره‌ای BIPARJOY که در جنوب دریای عرب (شمال اقیانوس هند) شکل گرفته است در حال حاضر به عنوان طوفان درجه یک در موقیت ۱۴.۶ درجه عرض شمالی و ۶۶.۶ درجه طول شرقی قرار دارد و دارای سرعت باد ۶۵ نات است، گفت: توصیه می‌شود از حرکت کشتی‌های تجاری به سمت مناطق فراساحلی دریای عمان و دریای عرب خودداری شود.

به گزارش ایرنا، محمد کاملی دیرستانی اظهار کرد: پیش بینی می‌شود ضمن تقویت، این طوفان بتدریج طی امروز تا انتهای هفته پیش رو به سمت عرض‌های بالاتر حرکت کند.

وی ادامه داد: طی هفته پیش رو تحت تاثیر حرکت این طوفان به شکل غیر مستقیم شاهد افزایش ارتفاع امواج دریای عمان و مواج شدن دریا به ویژه مناطق فراساحلی خواهیم بود.

رییس اداره هواشناسی قشم با توصیف پیش بینی وضعیت جوی، دریایی و دمایی استان هرمزگان و جزیره قشم افزود: صبح تا ظهر امروز شرایط جوی و دریایی نسبتا آرامی بر روی استان هرمزگان حاکم خواهد بود. دریا در ساعت‌های بعدازظهر به ویژه در محدوده تنگه هرمز با افزایش سرعت باد جنوب غربی متلاطم خواهد شد. از این رو توصیه می‌شود رفت و آمد شناور‌های سبک و صیادی با احتیاط صورت بپذیرد.

کاملی دیرستانی توضیح داد: همچنین در ساعت‌های بعدازظهر و اوایل شب در ارتفاعات استان هرمزگان رشد ابر‌های همرفتی با احتمال رگبار پراکنده باران و رعد و برق و افزایش لحظه‌ای سرعت باد گاه تگرگ پیش بینی می‌شود.

رییس اداره هواشناسی قشم بیشینه دما و رطوبت را در ایستگاه هواشناسی (فرودگاه قشم) ۲۷ درجه و ۹۵ درصد و شهر قشم را ۲۸ و ۸۸ درصد اعلام کرد.

طوفان حاره‌ای بیشتر در منطقه خاصی از نواحی استوا ایجاد می‌شوند. این طوفان‌ها انرژی خود را از آب دریا می‌گیرند. در زمان شکل‌گیری آن نیز منطقه‌ای کم فشار ایجاد می‌شود.

حاره در لغت به گرم، سوزان و گرمسیری معنا شده است. منطقه حاره یا محترقه یکی از مناطق پنجگانه زمین است که دارای آب و هوای گرم و مرطوب است.

در کل ۳۰ طوفان حاره‌ای ایران را در سواحل جنوبی تحت تاثیر قرار داده است. این طوفان‌ها از سال‌های ۱۸۷۱ تا ۲۰۱۴ میلادی اتفاق افتاده اند.

خلیج فارس با گستره نزدیک به ۲۳۷ هزار و ۴۷۳ کیلومتر مربع بین ۲۴ تا ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ واقع شده است و جزیره زیبای قشم، همچون نگینی بر پهنه آب‌های نیلگون آن می‌درخشد. 

تنگه هرمز دومین تنگه بین‌المللی شلوغ دنیاست. هر روز حدود ۱۶٫۵ تا ۱۷ میلیون بشکه نفت خام (برآورد ۲۰۰۶) که معادل ۴۰ درصد کل نفت حمل شده توسط کشتی‌های نفت‌کش و نزدیک به ۲۵ درصد کل عرضه جهانی نفت است.

جزیره قشم با مساحتی معادل هزار و ۴۹۱ کیلومتر مربع به عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس شناخته می‌شود. این جزیره زیبا تا ساحل بندرعباس حدود ۲۰ کیلومتر فاصله داشته و دارای طول جغرافیایی ۸۸/۵۵ درجه و عرض جغرافیایی ۸۹/۲۹ درجه می‌باشد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها