درخواست سازمان انتقال خون از مردم: ذخایر خون تهران رو به پایان است برای اهدا مراجعه کنید

سید منتظر شبَّر، مدیرکل انتقال خون استان تهران با بیان اینکه ذخایر خون پایتخت روی مرز یک هفته است که می‌تواند شرایط را بحرانی کند، از مردم خواست برای اهدای خون در روزهای پایانی سال به مراکز اهدای خون تهران مراجعه مستمر داشته باشند تا ذخایر خون حفظ شود.

درخواست سازمان انتقال خون از مردم: ذخایر خون تهران رو به پایان است برای اهدا مراجعه کنید
کد خبر: 600673
|
۱۴۰۱/۱۲/۱۴ ۱۱:۱۳:۰۱

سید منتظر شبَّر در نشست خبری اداره کل انتقال خون استان تهران، گفت: هرساله در روزهای سرد سال و فصل سرما، در سراسر کشور و در تهران به طور خاص، کاهش اهدای خون را داریم. در تهران به دلیل آلودگی‌های هوا که عارض می‌شود، روزهای زیادی را شاهد تعطیلی هستیم که این موضوع باعث می‌شود شاهد کاهش اهدای خون نیز باشیم. البته امسال با افزایش نزولات آسمانی‌ و افزایش تعطیلی‌ها نیز شاهد کاهش اهدا بودیم. از سوی دیگر در فصل سرما بیماری‌های فصلی را داریم که کرونا هم اضافه شده که همه این‌ها باعث می‌شود خون‌گیری ما در فصل زمستان دچار کاهش شود. این در حالی است که کاهش تقاضا برای خون نداریم؛ اعمال جراحی‌مان ادامه می‌یابد و بیماران خاص نیازشان به خون همیشگی است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: هرچند می‌توان خون را تا یک ماه ذخیره کرد، اما این موضوع درباره پلاکت صدق نمی‌کند و در عین حال اکنون آنقدر مصرف خون در تهران بالا رفته است که خود این ذخایر هم رو به پایان است. در حال حاضر مصرف خون در تهران چند صد واحد از دریافتی‌مان بیشتر است. به طوری که ذخایر خون در تهران به یک هفته رسیده است و در مرز یک هفتگی قرار داریم و اگر این شرایط ادامه یابد، تقاضا و اعمال جراحی افزایش یابد، روزانه چند صد واحد داریم عقب می‌افتیم و دور نیست که در تهران دچار بحران شویم.

وی در این باره افزود: از سوی دیگر مردم سایر استان‌ها نیز تمایل دارند که جراحی‌هایشان را در تهران انجام دهند، بر همین اساس تهران باید بار دیگر استان‌ها را بکشد که در این زمینه مدیر عامل سازمان از استان‌ها خواستند که سایر استان‌ها به تهران کمک کنند و یکی از دلایلی که تاکنون شرایط ذخایرمان سقوط نکرد، این بود که اولا مردم از قبل خوب مراجعه کرده بودند و اهدای خوبی داشتیم و دوما استان‌های دیگر هم کمک می‌کنند.

مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: در عین حال استان تهران نیز به سایر استان‌ها کمک می‌کند و اگر استانی به هر دلیلی نیاز خاص به خون داشته باشد یا حادثه‌ای اتفاق افتد، خون ارسال می‌کنیم. به عنوان مثال در حادثه شاهچراغ اولین استانی بودیم که خون ارسال کردیم. در هر جای کشور اگر اتفاقی رخ دهد، اولین جایی که  کمک می‌کند، استان تهران است. بنابراین لازم است که مردم استان تهران کمک کرده و برای اهدای خون مراجعه کنند.

مدیرکل انتقال خون استان تهران با بیان اینکه امسال به دلیل مصادف شدن عید و ماه رمضان باعث می‌شود که ما در روزهای ابتدایی ماه رمضان کاهش اهدای خون را داشته باشیم، گفت: در عین حال در روزهای عید استان تهران کاملا خلوت می‌شود که منجر به کاهش اهدا می‌شود. بنابراین اکنون که در روزهای پایانی سال قرار داریم، بهترین موقعیت است که بتوانیم ذخایر خون را افزایش دهیم و از مردم می‌خواهیم همت کرده و برای اهدای خون مراجعه کنند تا ذخایر خوبی داشته باشیم و در روزهای نوروز و ماه رمضان مشکلی در بحث تامین خون نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه خدا نکند روزی عملی به دلیل نبود خون آن هم در پایتخت کشور کنسل شود، گفت: اینکه همیشه گفته شده که مردم خوبی داریم، یکی از جاهایی که می‌توانیم این موضوع را لمس کنیم، در سازمان انتقال خون است. مردم بی هیچ چشمداشتی برای اهدای خون مراجعه می‌کنند. حتی گاهی برای پلاکت در برخی موارد و گروه‌های خونی، از اهداکنندگان درخواست اهدا می‌کنیم که بلافاصله مراجعه می‌کنند. همیشه به محض درخواست از مردم به سرعت خودشان را می‌رسانند و خون اهدا می‌کنند.

دیدگاه تان را بنویسید

نیازمندی ها

خواندنی ها