قدرت الله محمدی، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی:

مدارس با قدمت بیش از ۵۰ سال را ناایمن هستند

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی گفت: مدارس قدیمی از نظر ما ناایمن هستند. خیلی از مدارس ما حتی بالای ۱۰۰ سال قدمت دارند و ما معتقدیم مدارسی که بالای ۸۰ سال قدمت دارند یا با ارفاق بیش از ۵۰ سال را ناایمن می‌دانیم که باید وارد نوسازی شوند.

مدارس با قدمت بیش از ۵۰ سال را ناایمن هستند
کد خبر: 592152
|
۱۴۰۱/۱۰/۲۸ ۱۰:۲۴:۳۹

قدرت الله محمدی، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در مورد چالش‌های ایمنی مدارس توضیح داد: یکی از چالش‌های ما این است که مدارس کاربری‌ها را در فضای آموزشی تغییر داده‌اند یا جابه جا کرده‌اند به این صورت کرده مثلا راه پله‌ای را مسدود کرده و کاربری آن فضا را به انباری تغییر داده اند. این نوع تغییر کاربری‌ها در مراکز آموزشی متعدد است و مشکلاتی را ایجاد می‌کند. 

به گزارش ایلنا، او افزود: یکی دیگر از چالش‌های ما آموزش به کارکنان مدرسه از جمله سرایدارهای مدارس است. این افراد باید در خصوص ایمنی آموزش ببینند برای اینکه اگر حادثه‌ای اتفاق افتاد بدانند تا زمانی که آتش نشانی و نیروهای کمکی برسند باید چه اقدامات اولیه درستی انجام دهند. واقعا سرایدارهای مدارس می‌دانند که باید در مواقعی که حادثه‌ای رخ می‌دهد با چه کسی تماس بگیرند؟ آیا اول باید به ۱۱۰ زنگ بزنند یا آتش نشانی یا اورژانس؟ این موارد بسیار مهم است و تفاهم نامه‌ای با آموزش و پرورش منعقد خواهیم کرد که در برگیرنده تمام موضوعاتی که اهمیت دارد خواهد بود. در این تفاهم نامه در نظر داریم که آموزش‌هایی برای پرسنل مدارس داشته باشیم. 

محمدی در خصوص استفاده از وسایل گرمایشی غیراستاندارد در مدارس نیز عنوان کرد: برخی از وسایل گرماسوز در مدارس می‌تواند موجب گازگرفتگی برای دانش آموزان و سایر افراد داخل مدرسه شود. 

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران تصریح کرد: ما در تفاهم نامه و آموزش‌هایی که برای مدارس در نظر گرفته‌ایم در خصوص این وسایل و مواردی که استفاده از آن‌ها ممنوع است موارد مورد نظرمان را آورده ایم. استفاده از هر نوع بخاری حتی هرمتیک هم غیرمجاز است و حق استفاده از آن در مراکز آموزشی را ندارند و اگر مواردی از این دست وجود دارد، غیرمجاز است. اگر مدرسه‌ای از اقلام غیرمجاز گرمایشی استفاده کرد بعد از این باید در دستگاه قضایی پاسخگو باشد. 

او در ادامه به برنامه‌هایی جدید برای آموزش اصول ایمنی به دانش آموزان و هنرستان‌هایی که دارای رشته آتش نشانی هستند تاکید داشت و گفت: برای هر گروه سنی مناسب با زبان قابل فهم برای خودشان آموزش‌هایی را طراحی کرده‌ایم و امیدواریم هرچه زودتر به سمت دانشگاه‌ها و توسعه رشته‌های مرتبط با ایمنی برویم. 

محمدی با بیان اینکه مدارس قدیمی تهران مشکلات ایمنی دارند، تاکید کرد: مدارس قدیمی از نظر ما ناایمن هستند. خیلی از مدارس ما حتی بالای ۱۰۰ سال قدمت دارند و ما معتقدیم مدارسی که بالای ۸۰ سال قدمت دارند یا با ارفاق بیش از ۵۰ سال را ناایمن می‌دانیم که باید وارد نوسازی شوند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها