اعتراضات به خاطر اشتغال، مسکن و بی ارزش شدن پول ملی است
کد خبر: 583567
۱۴۰۱/۰۸/۳۰ ۱۹:۰۴:۲۴

رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس:

اعتراضات به خاطر اشتغال، مسکن و بی ارزش شدن پول ملی است

برخورد با آشوبگران خیابانی یکسان نخواهد بود

رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: شکایتی از رییس جمهور سابق بواسطه مداخلات ارزی و مساله ضرر و زیان مردم در بورس از طرف کمیسیون اصل ۹۰ در دست پیگیری و اقدام است.

نصرالله پژمانفر روز دوشنبه در نشست خبری در مشهد، گفت: در جریان مسائلی که دربورس بوجود آمد حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون ایرانی در بورس لطمه خوردند که عوامل بروز این وقایع بررسی شده اند.

به گزارش ایرنا، وی ادامه داد:

*بخشی از مشکلات موجود و همین آشوبها و اعتراضات به مسائلی مانند اشتغال، مسکن و بی ارزش شدن پول ملی باز می گردد که از سالهای قبل به وجود آمده است.

تاج نباید رییس فدراسیون می‌شد

*تخلفات رییس فدراسیون فوتبال را به دستگاه های مختلف انتقال داده ایم، در عین حال تخلفات وی را پس از جام جهانی قطر پیگیری خواهد شد. معتقدیم نباید وی به این سمت انتخاب می شد.

*با توجه به آغاز جام جهانی فوتبال قطر باید قدری تحمل کنیم تا این بازی ها تمام شود و پس از آن موضوع تخلفات را پیگیری می کنیم.

کاهش زندانیان چک

*کمیسیون اصل ۹۰ مجلس بر فعالیت بدهکاران بانکی و افراد دارای بدهی مالیاتی نورافکن برای شفاف سازی انداخته است.

*بواسطه اصلاح ساختار صدور چک در کشور و ثبت چک در سامانه های ایجاد شده اکنون زندانیان چک در زندانهای کشور به یک سیزدهم قبل از اجرای این شیوه کاهش یافته است.

*بواسطه ایجاد سامانه های نظارتی اکنون صدور چک در ایران معنای واقعی پیدا کرده و نقد کننده چک به عنوان یک فرد مشخص مطرح شده و برخلاف گذشته صادرکننده چک به دنبال نقد کردن آن است تا از تبعات منفی برگشت خوردن آن در امان باشد.

*مطابق قانون برای تولید هر کیلو وات برق نیروگاهی با سوخت فسیلی، مقدار مشخصی گاز و گازوئیل مصرف می شود.

*به ازای تولید هر مقدار برق با انرژی های پاک به تولید کنندگان این نوع انرژی، علاوه بر قیمت برق تولیدی، مابه التفاوت سوخت فسیلی مصرف شده برای تولید این میزان برق پاک پرداخت می شود.

*با پیگیری های صورت گرفته ماه گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به کلیه مجموعه هایی که برق پاک تولید کردند در قالب این مصوبه پرداخت شد، اقدامی که علاوه بر تشویق برای تولید برق پاک به حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی هوا کمک خواهد کرد.

برخورد با آشوبگران خیابانی یکسان نخواهد بود

*اینکه تصور شود برخورد با عوامل آشوبهای کنونی همه یکسان خواهد بود غلط است، با افرادی که با سرویس های جاسوسی مرتبط هستند باید برخورد امنیتی کرد.

*با اراذل و اوباش از جمله عاملان جنایت خیابان قرنی مشهد باید برخورد انتظامی صورت گیرد و با برخی که حتی شاید به خیابانها نیز نیامده اند و تحت تاثیر تهاجم های فرهنگی بوده اند باید با اقدامات فرهنگی پاسخ داده شود.

*اکنون جامعه مانند بیماری است که با تب مواجه شده است و این بروز علامت بیماری به شکل تب مثبت است اما نباید هدف را فقط برطرف کردن درد گذاشت بلکه باید زمینه ساز مشکل و بیماری اجتماعی را برطرف کنیم.

*نظام از نظر امنیتی آنقدر قدرتمند است که می تواند این تب را با برخورد امنیتی مهار کند اما برای رفع مشکل اصلی باید با ایجاد فضای ورزش، تفریح و عرضه مساجد با رویکرد متنوع مورد قبول جوانان همه اقشار را جذب کرد.

دستور توقف ساخت شش سد صادر شد

*دربررسی یکی از سدها که چندین هزار میلیارد تومان هزینه شده، کمیسیون اصل ۹۰ ورود کرده و فعلا از ادامه فعالیت آن جلوگیری شده است و همچنین با بررسی های صورت گرفته دستور توقف طرح های مطالعاتی و یا اجرا در مراحل مقدماتی ساخت ۶ سد داده شده است.

*مطابق این طرح اساسا سربازی به شکل متداول موجود، متحول خواهد شد، یعنی کسانی که با این طرح سربازی می روند و حقوق می گیرند حقوق آنها افزایش خواهد یافت.

*نیرویی که مطابق این طرح برای حوزه نظامی استخدام می شود با تجربه نظامی بالاتر خواهدبود، با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان برنامه بودجه این کمیسیون به دنبال تغییر در خدمت نظام وظیفه است و در تلاش هستیم مسوولان مربوطه را متقاعد کنیم در برنامه هفتم این تغییرات را کلید بزنند.

*پیگیر هستیم شرکت مخابرات نسبت به پرداختی ها به بازنشسته ها و کارگران و تبدیل وضعیت نیروها مطابق قانون عمل کند.

*۸۰ درصد بهره برداران اینترنت در جهان معمولا از فضای اینترنت ای دی اس ال و شبکه تلفن ثابت استفاده می کنند ولی در ایران بر اساس سیاستهای غلط ۸۰ درصد مردم از سرویس های تلفن همراه بهره می برند و کمتر از ۲۰ درصد از اینترنت تلفن ثابت است.

*راه حل این مساله توسعه فیبر نوری در کشور است و شایسته است وزارت مخابرات با یک جدول زمانبندی واقع بینانه توسعه خدمات فیبر نوری را پیش بگیرد.

*قیمت و کیفیت اینترنت تلفن همراه خوب نیست اما اینترنت از طریق فیبر نوری هم ارزان تر و هم سریع تر خواهد بود.

افزایش بدون مجوز آبونمان مشترکان توسط مخابرات

*افزایش آبونمان دریافتی مخابرات از مردم باید با مجوز اخذ می شد اما هنوز این مجوز مصوب نشده است.

*البته اگر هزینه افزایش آبونمان برای راه اندازی فیبر نوری باشد با اخذ آن موافقیم اما اگر برای پرداخت حقوق کارکنان و امور جاری باشد مجلس شورای اسلامی مخالف این موضوع است.

*این مناطق به عنوان کریدور ورود هوا به مشهد بسیار مهم است و مرتفع سازی در این منطقه را از نظر آب و هوایی دچار مشکل خواهد کرد.

*کوهنوردی خانوادگی و فضای محیطی مناسب در این مناطق جنوبی مشهد جریان دارد اما جریاناتی به بهانه توسعه در این مناطق می خواهند اتفاقات بدی را رقم بزنند.

*منع مرتفع سازی در کمربند جنوبی مشهد از تصمیم های ملی است لذا به شدت با کسانی که می خواهند مسیری را از میان این ارتفاعات باز کنند هشدار داده می شود.

۵۰ همت توسط واردکنندگان کالای اساسی به خزانه باز می گردد

*در دوره های گذشته برخی برای واردات مواد اولیه دارو، نهاده دامی و روغن ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی گرفتند اما اقلام یاد شده هنگام عرضه به مردم با نرخ ارز آزاد بودند.

*سود و رقم حاصل از فروش کالاهای یادشده با قیمت ارز آزاد، حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

*شرکتهای پخش و تولید دارو، روغن و نهاده های دامی این موضوع را پذیرفته اند و پیگیر هستیم این عدد قابل توجه به خزانه باز گردد.

*پرونده ای برای انبوه سازی های خلاف قانون در کلانشهر ها و به خصوص تهران در دست این کمیسیون است و اکنون مساله پساب کشف رود مشهد و آلودگی برای تولیدات کشاورزی از مسائل مورد توجه این کمیسیون است.

*متاسفانه روزانه ۴۰۰ تانکر پساب خانگی، صنعتی و بیمارستانی در کشف رود مشهد تخلیه می شود. دستگاههای مرتبط در این حوزه دعوت شده اند و وظایف آنها را گوشزد کرده ایم.

*نیاز است استانداری خراسان رضوی به عنوان متولی اصلی این موضوع، در زمان تعیین شده نظرات و اظهار نظر رسمی خود را ارائه دهد، در صورت عدم ارائه گزارش رسمی، موضوع در کمیسیون اصل ۹۰ مطرح می شود.

*شهرداری مشهد قانونا مکلف به ساخت تصفیه خانه سپتاژ برای پسابهای یادشده است و باید در این خصوص به وعده خود عمل کند.

بودجه ۱۴۰۲ به صورت سه دوازدهم خواهد بود

*با توجه به محدودیتهای قانونی ابتدا باید برنامه هفتم توسعه تدوین وتصویب شود لذا بررسی بودجه ۱۴۰۲ با تاخیر همراه خواهد شد بنابراین مجبوریم برای سال آینده بودجه را به شکل ۲ یا سه دوازدهم تصویب کنیم.

*بنا براحتمال زیاد در سال آینده، بودجه ۱۴۰۱ با ضریب افزایشی برای ماه های اولیه سال ۱۴۰۲ تعیین خواهدشد.

*تا قبل از مردادماه آرد تولیدی ۱۸ درصد سبوس گیری می شد و سلامت و مواد مغزی آن کاهش می یافت.

* با پیگیری های صورت گرفته امروز در نانوایی ها هفت تا ۱۰ درصد سبوس گیری می شود، هرچند شاید رنگ نانهای سنگک قدری تیره شده اما این نان اکنون مغزی تر و مطلوب تر است، باید در شهر بهشت غذای سالم برای مردم تامین کرد.

*متاسفانه مدیریت متولیان فوتبال مشهد و استان در حفظ تیمی که در آستانه فروپاشی بود و موجب متاثر شدن احساسات و روحیه مردم شد، باید قبل از بروز مشکل به درستی ورود می کرد.

*مشکلات فوتبال را نشان از ضعف مسوولان ورزش استان می دانیم که متاسفانه ورزش اولویت آنها نیست.

*وزارت ورزش و مسوولان محلی ورزش در خصوص فوتبال استان کوتاهی کرده اند، چرا که استان شهری به ظرفیت خراسان رضوی و مشهد از داشتن تیم فوتبال در عرصه ملی محروم است، این استان با داشتنن ذوب آهن و معادن سنگ آهن خواف نتوانسته از خروج هزینه مسولیتهای اجتماعی خود به خارج از استان جلوگیری کند حال آنکه استانی مانند کرمان سه تیم فوتبال دارد.

مذاکره با ترکمنستان برای تامین آب مشهد

*با وجود کمبود بارشها وذخیره کم آب در سد دوستی، تابستان امسال مشهد بسیار سخت خواهد بود.

*مذاکراتی در حال انجام است تا ترکمنستان برداشت کمتری از سهم خود از سد دوستی داشته باشد و در ازای آن امتیازاتی بگیرد تا تامین آب بیشتری از این سد مرزی مشترک داشته باشیم.

*پرونده هایی در خصوص جزایر سه گانه تنب بزرگ، کوچک و ابوموسی، اف ای تی اف، فعالیت منفی طالبان در خصوص حق آبه هیرمند و عدم توسعه میادین مشترک نفت و گاز با کشورهای همسایه در کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی در دست بررسی و پیگیری است.

*اعتبارات کمی از سفر رییس جمهور به خراسان رضوی رسیده و تخصیص یافته است و در این خصوص انتظار ما از سازمان برنامه و بودجه این است که عملکرد بهتری داشته باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی