کد خبر: 556526

رییس کمیسیون عالی سوانح:

فعلا مقصر سانحه قطار مشهد- یزد مشخص نیست

رییس کمیسیون عالی سوانح درباره بررسی‌ دلایل وقوع سانحه قطار مشهد-یزد گفت: بررسی ‌ها ادامه دارد و فعلا به تشخیص مقصر وقوع این سانحه نرسیده‌ایم.

محمد حسن اسماعیلی درباره آخرین گزارش‌ها مرتبط با دلایل وقوع سانحه قطار مشهد-یزد اظهار داشت: باید توجه داشته باشیم که ابعاد این سانحه وسیع بوده و به طور قطع بررسی‌ دلایل وقوع آن با این شدت زمان‌بر است.

به گزارش ایلنا، وی درباره انتشار اخباری مبنی بر اعلام مقصران تاکید کرد: از اخبار منتشر شده در این باره اطلاع ندارم اما هنوز مقصر و عامل وقوع این سانحه مشخص نشده‌ است و در این لحظه نمی‌توان با صراحت گفت لوکوموتیوران مقصر بوده یا راننده بیل مکانیکی و تشخیص مقصر نیاز به بررسی های بیشتری دارد.

رییس کمیسیون عالی سوانح ادامه داد: حداقل زمان برای انجام بررسی‌های دقیق از دلایل وقوع این سانحه و اعلام گزارش‌های اولیه یک هفته است.

صبح امروز ۵ واگن از قطار مسافری مشهد- یزد در بلاک عباس آباد - زیرو با برخورد با بیل مکانیکی از ریل خارج شد و باعث فوت ٢١ نفر از مسافران شد و وزیر راه و شهرسازی در محل سانحه اعلام کرد: آنچه که مشخص است این است که در این منطقه به دلیل وضعیت آب و هوایی، کار تعمیر و بازسازی مسیر طبق روال گذشته توسط شرکت‌های پیمانکاری و در بازه زمانی شب‌هنگام انجام می‌شود که گویا ساعت ۴:۳۰ بامداد عملیات اجرایی مذکور به اتمام رسیده و کارگاه تعطیل شده است و بعد از این زمان هم دو قطار باری حرکت می‌کنند و این مسیر را طی کرده‌اند. قطار مسافربری مشهد به یزد درواقع قطار سومی بوده است که قصد عبور از این نقطه را داشته است. اما بیل مکانیکی که در این محل است و علت اصلی حادثه بوده، اول به لکوموتیو برخورد می‌کند و سپس به واگن‌های بعدی؛ و به دلیل اینکه لکوموتیو دچار سانحه می‌شود و شیشه‌های جلویی آن در برخورد با بیل شکسته می‌شود، ترمز می‌کند و درنهایت موجب وقوع این حادثه شده است.

طبق گفته رستم قاسمی آنچه که به طور کلی مشخص است، این است که علت سانحه خطای انسانی از ناحیه راننده بیل مکانیکی بوده است اما اینکه چرا و چگونه این اتفاق افتاده است، همچنان در دست بررسی است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی