کد خبر: 553085

معاون اول قوه قضاییه:

مبارزه با فساد و دانه درشت‌های اقتصادی در دستور کار قوه قضاییه است

معاون اول قوه قضاییه گفت: مبارزه با فساد و دانه درشت‌های اقتصادی در دستور کار قوه قضاییه است و با کسانی که بیت‌المال را غارت کردند با جدیت برخورد خواهد شد.

محمد مصدق، امروز یکشنبه یکم خرداد در آیین تکریم و معارفه رییس کل دادگستری خراسان جنوبی افزود: جامعه باید آرامش پیدا کند پس باید دست کسانی که به بیت‌المال دست‌درازی کردند از این روند قطع شود تا اعتماد عمومی را به وجود آورد.

به گزارش ایسنا، وی تصریح کرد: ما در هر جایگاهی که هستیم وظیفه داریم در برخورد با فساد و اخلالگران اقتصادی کمک کنیم که به دستور مقام معظم رهبری مبارزه عملی با فساد محقق شود و امروز تجربه ۴۰ ساله رییس قوه قضاییه درخصوص همین برنامه‌ها به کار برده می‌شود تا به مشکلات جامعه رسیدگی شود.

معاون اول قوه قضاییه گفت: در گام دوم انقلاب همه کارگزاران نظام باید متفاوت با ۴۰ سال گذشته برای حل مسائل و مشکلات اساسی مردم و کشور قدم بردارند.

وی افزود: در قوه قضاییه تدوین برنامه عملیاتی هدفمند جزو برنامه‌های ماست و اولین بار در سال جاری برنامه کاربردی عملیاتی که روسای کل دادگستری بتوانند عملیاتی کنند ابلاغ شد و محور برنامه‌ها رضایتمندی مردم است که این برنامه براساس محورهای ۶ گانه اعلامی از سوی مقام معظم رهبری تنظیم شده است.

مصدق بیان کرد: اهتمام جدی به ماموریت‌های اساسی دستگاه قضا یعنی گسترش عدالت و تامین آزادی‌های مشروع، پیشگیری از وقوع جرم و مبارزه قاطع با فساد مدنظر است که امیدواریم با کار جهادی در این دوره محقق شود.

وی گفت: رویکرد تحولی در سند تحول قضایی جزو برنامه‌هاست و سند تحول در زمان تصدی رییسی تدوین شد که باید برنامه‌های آن نیز تدوین شود و در تدوین برنامه‌ها علاوه بر راهبردهای اعلام شده مدیران کل در استان باید براساس مقتضیات هر استان کارگروه راهبردی داشته باشند تا در زمینه حل مشکلات مردم و کاهش اطاله دادرسی اقدام شود.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: یکی از اولویت‌هایی که برای دادگستری‌ها ابلاغ کردیم، این است که نمی‌شود ‌۳۱ استان را با یک بخشنامه اداره کرد و مقتضیات برخی استان‌ها متفاوت است لذا برنامه‌ریزی متفاوت می‌خواهد.

وی افزود: یکی از کارهای جدی این است که به‌صورت میدانی اقدام دادگستری‌ها را پیگیری کنیم زیرا همه کارهایی که در قوه قضاییه انجام می‌شود باید مبتنی بر پشتوانه علمی و کارشناسی باشد و در این زمینه از اساتید دانشگاه‌ها دعوت شده در برنامه‌ریزی‌ها شرکت کنند تا تجربه و علم در کنار هم قرار گیرد.

مصدق گفت: این جلسه برای ۲ مدیر توانمند تشکیل شد که تکریم و معارفه شوند؛ حمیدی به عنوان رییس کل استان خراسان جنوبی خوب درخشیدند بر همین اساس به استان پهناورتر خواهد رفت تا تجربیات را ارایه کنند که از تلاش‌های مجدانه ایشان در مدت تصدی این منصب تشکر می‌کنم و امیدوارم در استان کرمان موفق باشند.

وی اظهار داشت: موحدی‌راد که سابقه مدیریتی بسیار خوبی داشتند سکان هدایت دستگاه قضا استان خراسان جنوبی را برعهده می‌گیرند که در مسوولیت‌های قبلی اثبات کردند می‌توانند مدیری موفق باشند.

معاون اول قوه قضاییه افزود: محور همه کارهای ما رضایتمندی مردم است و مردمی بودن مدیران باید نهادینه شود و همه کارها باید برای حل مشکلات مردم باشد که درخواست داریم مسوولان سیاست عدالت ترمیمی را در دستور کار قرار دهند یعنی ضمن اینکه خسارت بزه‌دیده تامین شود بزهکار را جذب جامعه کنند زیرا قانون راهکارهای متعددی دیده که آزادی مشروط و مجازات‌های جایگزین حبس از این قبیل است.

وی یادآور شد: خراسان جنوبی مردمی پا به کار برای نظام و انقلاب دارد و جامعه ما در گام دوم انقلاب نیازمند جدی کار جهادی در همه زمینه‌ها است که با هم‌افزایی مسوولان و مردم امیدواریم محقق شود.

علی گلنارکار، معاون قضایی و معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری خراسان جنوبی نیز در این مراسم اظهار کرد: در ۲ سال گذشته در حوزه دادرسی الکترونیک، دادسری آنلاین، کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌های قضایی دادگستری خراسان جنوبی به موفقیت زیادی دست یافته است.

وی به بازدید و سرکشی و دستورات قضایی برای حمایت از تولید اشاره کرد و افزود: با برگزاری جلسات اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی برای جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی و بیکاری کارگران مشکل ۲۵ واحد تولیدی برطرف شد و به چرخه تولید بازگشتند.

گلنارکار با بیان اینکه با تأسیس چهار حوزه قضایی در مناطق محروم استان دسترسی مردم به عدالت آسان تر شده است، ادامه داد: در جهت ایجاد هماهنگی پیشبرد اهداف سیاست ملی، تعامل سازنده بین دادگستری از طریق شورای تامین استان صورت گرفت و توجه ویژه به مسائل فرهنگی درون بخشی، توجه به کارکنان و توجه به مسائل معیشتی کارگران و پاسخگویی به مردم در جهت تحقق عدالت در مسیر دادگستری استان خراسان جنوبی بود.

گفتنی است، در این مراسم علی موحدی راد به عنوان رئیس کل دادگستری استان خراسان جنوبی منصوب شد و از زحمات حمیدی رئیس کل سابق دادگستری استان قدردانی شد.

موحدی‌راد پیش از این در سمت رئیس شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان خراسان رضوی مشغول به خدمت بوده و دادستان عمومی و انقلاب زاهدان از دیگر سوابق وی است. ابراهیم حمیدی رئیس کل سابق دادگستری خراسان جنوبی هم با حکم رئیس قوه قضاییه به سمت رئیس کل دادگستری استان کرمان منصوب شد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی