کد خبر: 547415

۹۰ قلاده سگ در شیروان امسال علیه بیماری مشترک هاری واکسینه شدند

سرپرست اداره دامپزشکی شیروان گفت: ۹۰ قلاده سگ در این شهرستان خراسان شمالی علیه بیماری مشترک هاری در نخستین ماه امسال واکسینه شدند.

حسن ایزانلو اظهار داشت: به منظور پیشگیری از بیماری هاری و در راستای حفظ بهداشت عمومی جامعه با درخواست شهرداری شیروان، این تعداد سگ در مرکز پناهگاه حیوانات شهرداری مورد رایگان واکسینه شدند.

به گزارش ایرنا، وی خاطرنشان کرد: هاری بیماری کشنده و مشترک بین انسان و دام است که عمدتا از طریق گزش توسط حیوانات وحشی و اهلی به ویژه سگ قابلیت انتقال به انسان را دارد که حیوانات خانگی باید سالانه یکبار مقابل بیماری هاری واکسینه شوند.

ایزانلو اضافه کرد: از مهمترین نشانه‌های این بیماری، علائم غیر عادی در رفتار دام همچون ترشح بزاق، گوشه‌گیری، بی رغبتی تم به غذا، ترس از آب و نور، حملات غیر قابل کنترل و در نهایت فلجی و مرگ است که

از تمامی دامداران روستایی و صاحبان سگ‌های گله انتظار می رود برای ایمن سازی سگ‌های خود در برابر بیماری هاری، همکاری لازم را داشته باشند.

سرپرست اداره دامپزشکی شیروان گفت: در سال گذشته شبکه دامپزشکی شیروان، هزار و ۶۱۴ قلاده سگ صاحبدار به ویژه سگ های گله روستایی و عشایری را علیه هاری واکسینه کرد.

شهرستان شیروان به عنوان دومین شهرستان پرجمعیت خراسان شمالی در ۶۰ کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی