کد خبر: 530250

سازمان هواشناسی هشدار داد:

افزایش ارتفاع موج در جنوب کشور تا ۳ متر/ بارش برف در ۱۹ استان

سازمان هواشناسی نسبت به افزایش ارتفاع موج در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان تا ۳ متر و بارش برف در ۱۹ استان خبر داد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ از وزش باد نسبتا شدید در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه( ۱۵ و ۱۶ دی ماه) خبر داد.

به گزارش ایسنا، در پی فعالیت این سامانه افزایش ارتفاع موج حداکثر۲ تا ۳ متر قابل انتظار است.

چهارشنبه ( ۱۵ دی ماه) خلیج فارس و تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و هرمزگان و پنج‌شنبه ( ۱۶ دی ماه) خلیج فارس، تنگه هرمز و غرب دریای عمان، در نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و هرمزگان تحت تاثیر فعالیت این سامانه خواهند بود.

اثرات این مخاطره شامل خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی، خطر غرق شدن قایق های سبک و نیمه سنگین و اختلال در تردد با شناورهای سنگین و آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی خواهد بود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط پرهیز از  فعالیت‌های تفریحی و محدودیت در سایر فعالیت‌های دریایی بویژه در مناطق فراساحل، جمع آوری تورها و لوازم صیادی و اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت است.

در ادامه سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از ادامه فعالیت سامانه بارشی بعدازظهر سه‌شنبه( ۱۴ دی ماه) تا پنج‌شنبه( ۱۶ دی ماه) خبر داد.

مخاطرات حاصل از فعالیت این سامانه شامل بارش برف، وزش باد شدید، کاهش محسوس دما و کولاک برف خواهد بود.

منطقه اثر این سامانه سه‌شنبه( ۱۴ دی ماه) استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، چهارشنبه( ۱۵ دی ماه) استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و ارتفاعات و دامنه در استان‌های زنجان، همدان، مرکزی، لرستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، یزد، قزوین، البرز، تهران، سمنان، غرب اصفهان، شمال کرمان و پنج‌شنبه( ۱۶ دی ماه) ارتفاعات و دامنه در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی و کرمان خواهد بود.

بر اثر فعالیت این سامانه مخاطراتی مانند مه، لغزندگی و کاهش دید بویژه در جاده‌های کوهستانی، کاهش محسوس دما، احتمال آسیب به ماشین‌آلات کشاورزی، اختلال در عملیات عمرانی و احتمال تاخیر در پرواز دور از انتظار نخواهد بود.

توصیه می‌شود از سفرهای غیر ضروری پرهیز شود و در صورت سفر به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی در دستور کار قرار گیرد همچنین احتیاط در صعود به ارتفاعات، احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو، عدم بتن ریزی، مدیریت در مصرف انرژی، اتخاذ تمهیدات لازم در حفظ ماشین آلات کشاورزی و آمادگی دستگاه‌های امدادی ضروری است.

در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی