کد خبر: 528444

گله رئیس شورای شهر تهران از کم و کاستی های مترو:

هزار واگن باید اضافه شود/ وعده‌های بی‌سرانجام وزیر دامن حمل و نقل عمومی را گرفت

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: در دوره گذشته وزیر اسبق نفت این قول را در شورای شهر دادند هر میزان ساخت مترو منجر به کاهش مصرف سوخت در کشور گردد؛ به همان میزان برای ساخت مترو هزینه می‌شود که متاسفانه تاکنون این وعده وزیر عملیاتی نشده است.

مهدی چمران در مورد کاهش تعداد قطار مترو در ساعات پرتردد گفت: مترو پرترددترین وسیله نقلیه ناوگان حمل و نقل عمومی در کشور است که با کم و کاستى‌هایی روبرو است.

به گزارش خانه ملت، رئیس شورای اسلامی شهر تهران افزود: در حال حاضر مترو تهران نیازمند تعمیرات جدی است؛ حدود 900 واگن نیازمند نوسازی و حدود 400 واگن دیگر از رده خارج شده‌اند و با توجه به حجم مسافران نزدیک به هزار واگن هم کم داریم؛ برای کاهش زمان طولانی ورود قطار به ایستگاه‌های مترو نیازمند تعداد بیشتری از واگن هستیم که متاسفانه در این شرایط خرید واگن چندان هم ممکن نیست.

عدم تمایل سرمایه گذاری بخش خصوصی در ناوگان حمل و نقل عمومی

چمران با اشاره به عدم تمایل ورود بخش خصوصی به ناوگان حمل و نقل عمومی تاکید کرد: اگر مدت زمان نقل و انتقال مسافران مترو به 3 دقیقه برسد، بی شک شاهد کاهش ازدحام مترو در زمان‌های پرتردد خواهیم بود، عدم سودآوری حمل و نقل عمومی دلیلی بر نبود تمایل بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این حوزه شده است.

در تمام دنیا دولت از حمل و نقل عمومی حمایت می‌کند. در کشور ما بخشی از حمایت‌های حمل و نقل عمومی از طرف دولت و قسمتی از طرف شهرداری است

وی در ادامه یادآور شد: در تمام دنیا دولت از حمل و نقل عمومی حمایت می‌کند. در کشور ما بخشی از حمایت‌های حمل و نقل عمومی از طرف دولت و قسمتی از طرف شهرداری است که از اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه ۹۰ حدود ۱۶۰۰ میلیارد به مترو اختصاص داده شد که شورای شهر با در نظر گرفتن اعتباری نزدیک به ۵ هزار میلیارد توانستند خطوط مترو را به این ترتیب راه اندازی کنند. 

در ادامه تصریح کرد: مترو پاک‌ترین، سریع‌ترین و ارزان‌ترین وسیله حمل و نقل عمومی در کشور است که با هر بار حرکت تعداد بسیاری از مسافران را انتقال می‌دهد؛ سرمایه گذاری روی آن باعث کاهش آلودگی و در عین حال بهبود وضعیت ترافیک پایتخت و دیگر کلانشهرها خواهد شد. کاهش هزینه‌های مصرف سوخت اگر در راستای خرید واگن برای مترو باشد حتما پر فایده خواهد بود.

چمران در ادامه اظهار کرد: حرکت یک واگن قطار مترو برابری می‌کند با حرکت 100 دستگاه اتومبیل در کشور که اگر هر ماشین یک لیتربنزین بسوزاند حرکت هر واگن قطار مترو منجر به صرفه جویی در صد لیتر بنزین در کشور می‌شود. جدای از عدم آلودگی هوا، موضوع سوبسید بنزین مطرح می‌شود که اگر تمام هزینه‌ها جمع کنیم و صرف توسعه مترو کنیم  بی شک شاهد حل مشکلات متعددی از مترو خواهیم شد.

رییس شورای شهر تهران در پایان خاطر نشان کرد: در دوره گذشته وزیر اسبق نفت این قول را در شورای شهر دادند هر میزان ساخت مترو منجر به کاهش مصرف سوخت در کشور گردد؛ به همان میزان برای ساخت مترو هزینه می‌شود که متاسفانه تاکنون این وعده وزیر عملیاتی نشده است./

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی