کد خبر: 526982

از کارگران تا فارغ التحصیلان؛ در آینه زیست بوم ملی اشتغال

زیست بوم ملی اشتغال که مورد توجه و پیگیری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، عموم مردمی که دنبال اشتغال هستند اعم از فارغ التحصیلان دانشگاهی تا کارگر ساده را دربر می گیرد و در این زیست بوم هر کارجو باید از حداقل های مهارت برخوردار باشد.

اعتمادآنلاین| در نخستین جلسه شورای عالی اشتغال دولت سیزدهم از زیست‌بوم اشتغال کشور با هدف ایجاد سالانه یک میلیون شغل رونمایی شد.

به گزارش ایسنا،این زیست‌بوم دو الزام در زمینه تکنیک‌ها و روش‌های ایجاد اشتغال و ایجاد و هماهنگی در سطح کلان برای عملیاتی شدن ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های کشور در راستای اشتغال آفرینی دارد.

حجت عبدالملکی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، با اشاره به تأکید رئیس‌جمهور مبنی بر پیگیری اشتغال و رفع بیکاری، از بیکاری پس از تورم به عنوان مشکل شماره دو کشور نام برده و می گوید:در حوزه اشتغال برای دستیابی به اهداف تعیین شده نیازمند هماهنگی بین بخش های مختلف هستیم چرا که فرایندها و اقدامات نظیر هماهنگی بازار، مسائل آموزشی و تامین مالی کار دشواری است.

به گفته وی، برای ایجاد هماهنگی، همدلی و هم فکری به یک نظام واحد نیاز داریم که بر همین اساس در زیست بوم ملی اشتغال، وظایف هر دستگاه مشخص می شود.

وزیر کار، تولید و اشتغال را دو محور اصلی این زیست بوم عنوان کرده و می افزاید: در زیست بوم ملی به تولید از منظر اشتغال و نه رشد اقتصادی نگاه می شود و بر این اساس، اشتغال های متناسب با مزیت های ملی، محلی و منطقه ای و تولیدات با اشتغالزایی بیشتر در اولویت هستند.

در حال حاضر شناخت دقیق و طبقه بندی شده از جامعه بازار کار اعم از بیکاران مطلق، ناامیدان از کار، اشتغال ناقص و اشتغال غیر رسمی در رسیدن به اهداف حوزه اشتغال امری ضروری است.

بر اساس اعلام معاونت اشتغال و کارآفرینی وزارت کار، زیست بوم اشتغال، عموم مردمی که دنبال اشتغال هستند اعم از فارغ التحصیلان دانشگاهی تا کارگر ساده را دربر می گیرد و هر کارجو باید از حداقل های مهارت برخوردار باشد به همین

منظور در این زمینه نقش همه نهادهای آموزشی و فنی و حرفه ای مهم است.

زیست‌بوم اشتغال دو گروه افراد بیکار و افراد فاقد شغل شایسته را به عنوان مخاطب در نظر دارد و تلاش می‌کند برای افراد بیکار شغل ایجاد کرده و وضعیت شغلی افراد فاقد شغل شایسته را نیز بهبود بخشد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی