کد خبر: 525726

رشد نگران‌کننده پاندمی دیابت در جهان

نتایج یک گزارش جدید نشان دهنده رشد نگران کننده پاندمی بیماری دیابت در جهان است.

اعتمادآنلاین| بیماری دیابت با سرعت هشدار دهنده ای رو به گسترش است. یک نفر از هر 10 فرد بزرگسال در جهان- حدود 537 میلیون نفر- اکنون به بیماری دیابت دچار هستند. این رقم بیش از ابتلای 463 میلیون بزرگسال به بیماری دیابت در سال 2019 است و حاکی از چالش جدی جهانی در حوزه سلامت فردی، خانوادگی و اجتماعی است.

به گزارش ایسنا،اکنون بیماری دیابت در میان 10 عامل اصلی مرگ و میر جهانی قرار دارد که موجب مرگ حدود 6.7 میلیون انسان در سال 2021 بوده است. آفریقا شش درصد از این مرگ و میرها را به خود اختصاص داده و از هر 22 فرد بزرگسال در آفریقا یک نفر (24 میلیون) به دیابت مبتلاست.

پیش بینی ها حاکی از آن است که تا سال 2045 حدود 783 میلیون بزرگسال در جهان به بیماری دیابت مبتلا باشند. با چنین افزایش شدیدی که انتظار می رود در شیوع جهانی این بیماری شاهد باشیم واضح است که دیابت از کنترل خارج می شود و دیگر نمی توان آن را نادیده گرفت.

امسال صدمین سالگرد کشف انسولین است. انسولین هورمونی است که سطح گلوکز خون را کاهش می دهد. از این رو هرگز زمان مناسب تری برای انعکاس تاثیر دیابت و تاکید بر نیاز فوری به منظور بهبود دسترسی به مراقبت از میلیون‌ها بیمار مبتلا به دیابت وجود نداشته است.

این فوریت اکنون بیشتر احساس می شود زیرا بیماری کووید-19 بار اضافی را بر افراد مبتلا به دیابت تحمیل کرده است و آنها را در معرض بدترین عوارض قرار می دهد. هنوز تاثیر قرنطینه، استفاده از ماسک و خطر بالقوه دیابت ناشی از کووید-19 بر سلامت افراد مشاهده نشده است و این نگرانی وجود دارد که همه‌گیری ممکن است باعث افزایش بیشتر شیوع دیابت و عوارض آن باشد که در سال‌های آینده آشکار خواهد شد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی