کد خبر: 525721

نیروگاه شازند با قدرت مازوت می‌سوزاند/وضعیت اراک خطرناک شد

نیروگاه حرارتی شازند با تمام توان در حال استفاده از سوخت مازوت است که این امر آلودگی بسیاری را وارد هوای اراک می کند.

اعتمادآنلاین| نیروگاه حرارتی شازند، از نهم آذرماه 1400 بر مدار مازوت سوزی قرار گرفته است و مشخص نیست که این روند تا چه زمانی ادامه داشته باشد، اما مسلم است که هر روز حجم بسیاری از گوگرد وارد ریه های شهروندان اراکی می‌شود.

به گزارش ایسنا، رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: امروز 16 آذرماه اراک در122 اُمین روز ناسالم خود قرار گرفته است که در حال حاضر آلاینده مسئول این آلودگی دی اکسید گوگرد است که از طریق سوزانده شدن مازوت در نیروگاه حرارتی شازند وارد هوای اراک می شود.

علیرضا محرابیان بیان کرد: براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای استان، متوسط شاخص کیفیت هوای اراک در 24 ساعت گذشته منتهی به ساعت 9 صبح امروز، برابر با عدد 147 و کیفیت هوا ناسالم برای گروه‌های حساس بوده است.

وی علت تجمع این آلودگی را پایداری هوا، پدیده وارونگی دما و افزایش آلاینده های جوی دانست.

محرابیان با اشاره به تحلیل داده‌های ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای اراک از ساعت 10 صبح روز گذشته تاکنون تصریح کرد: طبق این داده‌ها، شاهد رشد محسوسی در انتشار دی اکسید گوگرد در تمام ایستگاه های سنجنده هستیم به طوری که در ساعات یک بامداد تا 6 صبح امروز میزان دی اکسید گوگرد در ایستگاه استانداری بالاتر از حد مجاز بود و عدد 258 را نشان می داد که این رقم گویای وضعیت خطرناک پیشرفته است.

وی با بیان اینکه داده های ذرات معلق در ایستگاه مخابرات، دانشگاه علوم پزشکی، پردیس باهنر بالاتر از استاندارد بوده است، گفت: دی اکسید گوگرد عوارض بالایی برای سلامتی دارد به طوری که در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و نارنجی احتمال افزایش بروز علائم اختلالات تنفسی نظیر تنگی نفس در بیماران آسمی، در شرایط ناسالم و قرمز و بسیار ناسالم و بنفش تشدید بیماری های قلبی و ریوی و در شرایط خطرناک نیز احتمال بروز علائم تنفسی در کل جمعیت وجود دارد.

به گزارش ایسنا، تا این لحظه علت روشن و مشخصی از عدم اختصاص گاز به نیروگاه بیان نشده است. گفته می شود که استاندار مرکزی شامگاه گذشته با وزیر نفت مذاکراتی در خصوص وضعیت هوای اراک و نیروگاه شازند داشته است، اما هنوز جزئیات این مذاکرات بیان نشده و تنها چیزی که مشخص است هوای آلوده اراک است که کافی است این روند ادامه دار و هوا نیز پایدار باشد تا سلامت جامعه در خطر جدی قرار گیرد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی